2009. április 16-án Santa Cruzban, a Las Americas szállodában a helyi rendőrség rajtaütött egy csoporton, állítólagos terroristavádak miatt. Lelőtték a horvát, magyar és bolíviai állampolgársággal rendelkező Eduardo Rózsa-Florest, az erdélyi magyar Magyarosi Árpádot és az ír Michael Dwyert.
Tóásó Előd és a horvát-bolíviai Mario Tadic börtönbe került, szeparatizmussal és Evo Moarels elleni merényletkísérlettel vádolták őket. Tóásó közel hat év után szabadult vádalkuval, a Baptista Szeretetszolgálat hozta ki az országból.
Evo Morales tavaly novemberben bukott meg, először Mexikóba, majd Argentínába menekült, az ügyről itt írtunk részletesen:
Megpuccsolta a demokráciát, aztán megpuccsolták őt is
Evo Morales bolíviai elnök vasárnap jelentette be lemondását, pedig októberben hivatalosan megnyerte az elnökválasztást. Mi történt? Evo Morales 2002-ben még elveszítette, de 2005 decemberében már behúzta a bolíviai elnökválasztást, így 2006-tól töltötte be a tisztséget. Morales történelmet írt: az első bennszülött származású elnök, ráadásul ő volt az első, aki a szavazatok több mint felével, 54 százalékával nyert, rekordrészvétel, 84,5 százalék mellett.
Ideiglenes elnökként Jeanine Ánez vezeti az országot, ő a felsőház ellenzéki elnökeként funkcionált előtte.
A Magyar Hang írja, hogy hétfőn fordulat következett be Tóásóék ügyében:
Cardona tábornok arról beszélt, hogy a rajtaütés során a szállodai szobában talált fegyvereket a titkosszolgálat tőle, a 8-as számú alakulattól kérte kölcsön, ezekkel rendezték be a helyszínt.
A bolíviai ügyészség nyomozást kezdeményezett többek között Evo Morales és volt helyettese Álvaro García ellen, emberiség elleni bűncselekmények, népirtás, bűnszervezet megszervezése és emberrablás miatt.
A Magyar Hang úgy tudja, hogy a Tóásóék által Bolívia ellen kezdeményezett per az utolsó szakaszába lépett az Amerika-közi Emberi Jogi Bíróságon. Hamarosan felszólíthatják az országot, hogy egyezzenek meg a kártérítésről, ha ez nem történik meg, a bíróság hoz döntést az összegről.