Részvétét és együttérzését fejezte ki Kovács Zoltán államtitkár a vasárnap koronavírus következtében elhunyt idős személy családjának a napi „koronainfó” sajtótájékoztatón. Az operatív törzs ülését követően tartott tájékoztatón az államtitkár közölte,
Ismertette: látszik a járvány jellege, ami az egyéni megbetegedések után először csoportos, majd tömeges megbetegedéseket eredményez, az ő céljuk pedig a betegség terjedésének megakadályozása.
Kovács felhívta a figyelmet: a vírus terjedése ellen a legtöbbet a higiéniás előírások betartásával, az ajánlások betartásával tehetünk. Hangsúlyozta,
– húzta alá az államtitkár.
Pintér Sándor kézfogásával kapcsolatban közölte: a rendelkezések mindenkire vonatkoznak, a belügyminiszter pedig tünetmentes. Hozzátette, nemcsak a Belügyminisztériumban, hanem az Innovációs és Technológiai Minisztériumban is megindult az ilyenkor megszokott eljárás. Kérdésre ismertette: az érintettek ilyenkor a vizsgálat eredményéig önkéntes izolációba vonulnak.
Lakatos Tibor ezredes arról tájékoztatott, szombat óta hét új igazolt koronavírusos beteget regisztráltak. Közülük volt, aki Olaszországban, Ausztriában járt, de olyan is, aki kontaktjától kapta el a betegséget, illetve van ismeretlen eredetű fertőzés is. Az ő esetükben megtörtént a kontaktok felderítése, és megtették a szükséges intézkedéseket. Kérdésre válaszolva közölte:Protokoll: Pintér Sándort tesztelték koronavírusra, de a szentendrei polgármestert már nem
Ahogy arról beszámoltunk, Pintér Sándor belügyminiszter is találkozott azzal a Abdelkader Amara marokkói közlekedési miniszterrel, akiről tegnap kiderült, hogy koronavírus-fertőzött. Azonban az észak-afrikai politikus nemcsak a belügyérrel és Mosóczi Lászlóval, az ITM közlekedéspolitikáért felelős államtitkárával tárgyalt, hanem 5 nappal ezelőtt meglátogatta a szentendrei mobilgátat is a belügyi tárca szervezésében.
Az ezredes azt is mondta, a házi karanténba kerülő személyeket felveszik a rendőrségi nyilvántartásba, így ellenőrizni tudják, betartják-e az előírásokat. Ismertette: volt olyan házi karanténra kötelezett személy, akik egy vendéglátóhelyen értek el a rendőrök. Ezzel kapcsolatban hangsúlyozta, a karanténszabályok megsértése szabálysértés vagy akár bűncselekmény is lehet.
A Budapest karantén alá helyezéséről szóló álhírt közlő vloggerrel kapcsolatban Lakatos azt mondta, vele szemben folyamatban van a büntetőeljárás. Kérdésre azt válaszolta: az eljárást közveszéllyel fenyegetés miatt indították, ami két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.
Kovács Zoltán arra kérte a szülőket, tartsák otthon a gyerekeiket, fiatalokat, akik így vegyenek részt az oktatásban! Mindenkitől azt kérte, hogy minimalizálják a személyes találkozóik számát.
Vigyázzunk magunkra, vigyázzunk egymásra!
– hangzott el Kovácstól az utóbbi idő jelmondatává vált szállóige.
A digitális tanrendről Kovács azt mondta, számos konstruktív javaslat érkezett, és a közmédia M5 csatornája is részese lesz ennek az új módszernek. Pontos részletek a jövő héten várhatók. A kényszerszünet miatti gyermekelhelyezésekről azt mondta, a Munka törvénykönyve szabályozza ezt a helyzetet, az önkormányzatok pedig gondoskodnak arról, hogy ügyeleti rendszerben vigyázzanak a gyermekekre, illetve biztosítsák az étkeztetést.
A Magyar Orvosi Kamara tizenegy pontos javaslatáról Kovács azt mondta, az elmúlt napokban, hetekben már megvizsgálta ezeket az operatív törzs. Megjegyezte, a kamara sajtón keresztül történő üzengetését politikai akciónak tekinti.
Magyar Orvosi Kamara: akár ezernél is több beteg lehet
A Magyar Orvosi Kamara (MOK) elnöksége javaslatokkal fordult a kormányzathoz, ugyanis a külföldi tapasztalatok alapján megállapítható, az ismertté vált esetek száma alapján a járvány Magyarországon már a gyors kibontakozás szakaszában van, és a fertőzött, de még nem azonosított betegek száma már akár az 1 000 főt is elérheti.
Újságírói kérdésre Lakatos Tibor elismerte,
Ők ugyanúgy karanténba kerülnek a munkahelyükön belül – válaszolta Lakatos. Az érintettek száma azonban még nem végleges, mert folyik a kontaktkutatás.