Szijjártó Péter a CNN-nek adott interjút, Christiane Amanpour a felhatalmazási törvényről kérdezte a külgazdasági és külügyminisztert.
A tárcavezető szerint
számos álhír terjed Magyarországról az új törvénnyel kapcsolatban,
amelyekben az időkorlát hiányát emelik ki. Ez a kritika szerinte nem teljesen igaz, mert csak a parlament hirdetheti ki a rendkívüli helyzetet.
Őszintén szólva ennél demokratikusabb megoldást nem is tudok elképzelni, hiszen a törvény a parlamentnek ad döntési jogot, amely demokratikus felhatalmazást kapott az emberektől
- mondta Szijjártó.
Hozzátette, hogy az Európai Unióban négy ország választott hasonló megoldást: Lengyelország, Horvátország, Málta és Magyarország, emellett még van négy olyan ország, amely esetében a meghosszabbítási jogkör kizárólag a kormány döntésétől függ, parlamenti jóváhagyás nélkül: Észtország, Olaszország, Szlovákia és Szlovénia.
Itt írtunk arról, hogy például Franciaországban 2, míg Nagy-Britanniában 6 hónapra szól a felhatalmazás:
Mit tud kezdeni az Európai Unió a felhatalmazási törvénnyel?
A nemzetközi szervezetekben sem maradt észrevétlen a magyar felhatalmazási törvény, ami a kormánynak gyakorlatilag időkorlát nélkül, a kabinet kommunikációja szerint viszont csak a járvány végéig veszélyhelyzeti, rendeleti kormányzást biztosít. Az ellenzék úgy látja, hogy a kormánypártok visszaélnek hatalmukkal. Ha világosan meg lenne határozva, hogy hány hónapra kapja ezt a felhatalmazást a vezetés, támogatni is tudták volna a törvényt.
Szijjártó nem hinné, hogy bárki meg tudja mondani, mikor lesz vége a járványnak, ezért helyesnek tartja, hogy a parlament dönthessen a veszélyhelyzet végéről.
A riporter itt emlékeztette, hogy kétharmados többsége van a Fidesz-KDNP-nek, Szijjártó erre azzal válaszolt, hogy „a parlament összetétele nem egy lottósorsolás, hanem a választások eredménye”.
A külügyminiszter szerint az is álhír, hogy a kormány ellenőrizetlenül és korlátlanul hozhat rendeleteket, mert a törvény világosan kimondja: csak a vírussal összefüggésben, az ország, az emberek és a gazdaság védelme érdekében dönthetnek, ezek a jogok pedig korlátozottabbak annál, mint amivel például a francia elnök normál körülmények között bír.
Szóval úgy beállítani ezt a helyzetet, mint egy demokrácia elleni támadást, őszintén szólva méltatlan.
Amanpour az interjú során tényleg belefutott egy fake newsba, amikor azt állította, hogy Magyarországon már nem működik a parlament, Szijjártó válaszában elmondta, hogy ő maga is felszólalt, tehát van ülésezés, és lesz is.
A teljes interjú:
Teljes CNN Amanpour interjú
Közzétette: Szijjártó Péter – 2020. április 9., csütörtök