Budapest Restart címmel mutatta be a város újranyitásának stratégiáját Karácsony Gergely, amiben összefoglalta, hogy mit kell tennie a kormánynak és a városvezetésnek, mit tanulhatunk a nemzetközi példákból, valamint miben indokolt a különös óvatosság.
A kabinetnek ezeket a javaslatokat küldi a főpolgármester:
- tömeges tesztelés folytatása, minden adat nyilvánosságra hozása
- betegszabadságra mehessen az is, aki csak a legenyhébb tüneteket produkálja
- csak negatív tesztel kerülhessen bárki kórházból kórházba, szociális intézménybe vagy haza
- csúcsidőben kezdődő munkavégzés és oktatás „csúsztatása”
Amit a főváros saját hatáskörben tesz:
- tesztelések folytatása, minden adat nyilvánosságra-hozatala
- újabb közterületek átadása gyalogosoknak, bringásoknak, a közösségi közlekedés további fejlesztése
- újabb közterületek átadása vendéglátás számára
- digitális eszközök alkalmazása a zsúfoltság enyhítésére
- arc eltakarásának szabályozása
A dokumentumban szerepel, hogy
A javaslat szerint a munkavállalóknak a veszélyhelyzetben jogukban állna otthonról dolgozni, amennyiben a munkaköréből adódó feladatokat onnan is el tudják végezni. A járvány elmúltával pedig a munkavállalók, a szabadsághoz hasonlóan igényelhetnének otthoni munkavégzést.
Továbbá hétvégente autómentessé tehetik a rakpartot, támogatják a vendéglátóhelyek teraszainak megnyitását, hosszabb távon is kötelező maradhat a maszkviselés több helyen, például:
A vendéglátóhelyek újranyitásának feltétele a személyzet kötelező maszkviselése. A játszóterek újranyitása esetén pedig a felnőttek számára érdemes előírni az arc eltakarását
A tömegközlekedésről is szó esik, a dokumentum szerint a járvány miatt nőtt az emberekben a bizalmatlanság, az ezzel járó kihasználatlanság heti közel egymilliárd forintos kiesést jelent a fővárosnak, ezért halaszthatatlanná vált a kormány ígéretének betartása, a buszbeszerzésekre szánt 3,2 milliárd forint biztosítása.
A Budapest Restartról itt olvashat részletesen.