Meghalt 107 beteg, 4238-cal nőtt a fertőzöttek száma Magyarországon

Meghalt 107 beteg, 4238-cal nőtt a fertőzöttek száma Magyarországon

Meghalt 107, többségében idős, krónikus beteg, és újabb 4238 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést - közölte a koronavirus.gov.hu vasárnap.

A kormányzati portálon azt írták:

  • 140 961-re nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma,
  • az elhunytaké 3097-re emelkedett, 31 599-en már meggyógyultak,
  • az aktív fertőzöttek száma 106 265 (az aktív fertőzöttek 24 százaléka, az elhunytak 26 százaléka, a gyógyultak 27 százaléka budapesti,
  • 7013 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 569-en vannak lélegeztetőgépen,
  • hatósági házi karanténban 36 411-en vannak,
  • a mintavételek száma 1 354 742-re emelkedett.

Kiemelték: egész Európában exponenciálisan nő a fertőzöttek száma, egyre többen igényelnek kórházi ellátást. A járványt megállítani nem lehet, a cél a járvány lassítása és a kórházak teljesítőképességének védelme. Ezt szolgálják a veszélyhelyzettel kihirdetett újabb védelmi intézkedések - írták.

A szerdán életbe lépett intézkedések között megemlítették, hogy este 8 óra és reggel 5 óra között kijárási tilalom van, azaz mindenkinek haza kell érnie este 8 óráig. A kijárási tilalom alóli mentesülés egyik esete a munkavégzés, amelyet azonban igazolni kell.
Az üzletek - a gyógyszertárak és a benzinkutak kivételével - este 7 óráig maradhatnak nyitva, majd a kijárási tilalom lejártával, tehát leghamarabb reggel 5 órakor nyithatnak ki.
A maszkviseléssel és távolságtartással kapcsolatos eddigi szabályok továbbra is érvényesek, azzal, hogy a 10 ezer lakosúnál nagyobb települések egyes közterületein a maszkviselés kötelező. A területek kijelölése a polgármesterek feladata.
Minden gyülekezés tilos.
Az éttermekben vendég csak az étel elvitele céljából tartózkodhat. A házhoz szállítás adminisztratív terheit a kormány csökkenti és bevonhatóvá teszi a taxisokat a feladat ellátásába. Az üzemi étkezdék nyitva tarthatnak.
A szállodák turistákat nem fogadhatnak, csak üzleti, gazdasági vagy oktatási célból érkező vendégeket.
Mindennemű rendezvény tilos, ideértve a kulturális eseményeket, valamint a karácsonyi vásárokat.
A vallási közösségek szertartásai a vallási közösség döntése szerint tarthatók meg.
A sportmérkőzéseket zárt kapuk mögött kell megtartani.
Az egyéni szabadtéri sportok gyakorlása engedélyezett. A versenyszerűen sportolók e tevékenységükben nem korlátozhatók.
A szabadidős létesítmények használata tilos, beleértve különösen a fitnesztermeket, fedett uszodákat, múzeumokat, könyvtárakat, mozikat és állatkerteket, korcsolyapályákat.
A bölcsődék, az óvodák és az általános iskolák a 8. osztályig a megszokott rend szerint nyitva tartanak, a speciális intézményi védelmi intézkedéseket az igazgató határozza meg. A középiskolák és egyetemek digitális munkarendre tértek át.
Magán- és családi rendezvények (például születésnap) tíz főig megtarthatók. Temetés legfeljebb ötven emberrel tartható meg. Esküvők lakodalom nélkül rendezhetők meg, de azokon is csak meghatározott személyek vehetnek részt.
A rendőrség szigorúan ellenőrzi a szabályok betartását, pénzbírságot szabhat ki, és azokat a helyeket, ahol nem tartják be az előírásokat, bezárja.
Közölték: a kormány kihirdette a rendeletet, miszerint a helyhez kötött internet-hozzáférési szolgáltatás harminc napra ingyenesen vehető igénybe a digitális oktatásban részt vevő diákok és pedagógusok számára a köznevelésben és a szakképzésben.

Hangsúlyozták, hogy Magyarországon mindenkinek jut kórházi ágy, ellátás, lélegeztetőgép, és a most bevezetett védelmi intézkedésekkel az a cél, hogy ez így is maradjon.
 
A védelmi intézkedések a járvány lassítását szolgálják, és ezzel "az egészségügy teljesítőképességét is védjük". Annak érdekében, hogy a növekvő betegszámmal a koronavírusos betegek kórházi ellátása továbbra is biztosított legyen, újabb kapacitásnövelő intézkedéseket rendeltek el: a halasztható műtéteket felfüggesztik, bővül az ellátásba bevont kórházak és a koronavírusos betegek számára fenntartott kórházi ágyak száma.

Hozzátették: a katonák az ország több városában támogatják a rendőrök munkáját és részt vesznek a szigorítások, illetve a kijárási tilalom betartatásának ellenőrzésében, valamint a közrend és a közbiztonság fenntartásában. Emellett a megfelelő szakmai felügyelet mellett tehermentesítik az egészségügyi dolgozókat olyan feladatokban, amelyek egészségügyi szakképesítés nélkül is elvégezhetők és ellátják az egyes kijelölt intézmények őrzését, védelmét - írták.
 
Közölték: a kormány több fronton is tárgyal a koronavírus elleni vakcináról annak érdekében, hogy a magyar emberek mielőbb hozzájuthassanak majd az oltóanyaghoz, és kihirdették azt a rendeletet, amely egyszerűsíti és felgyorsítja a koronavírus ellen külföldön gyártott oltóanyagok és gyógyszerek Magyarországra történő behozatalát.
Kiemelten fontos az idősek és krónikus betegek védelme - húzták alá. A kórházakban és az idősotthonokban látogatási tilalom van. A kormány az egészségügyi védekezés fenntartása mellett további gazdaságvédelmi és családvédelmi intézkedéseken is dolgozik - írták.
 
Az oldal térképe alapján eddig Budapesten (34 384) és Pest megyében (18 635) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Győr-Moson-Sopron (10 538), Borsod-Abaúj-Zemplén (7357), Hajdú-Bihar(6486) és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye (6443). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Tolna (1976).
 
(MTI)