Jakab Ferenc virológus a Heti Naplóban kifejtette: csak az oltási hajlandóság és az oltott személyek számának növekedésével tudjuk visszaszorítani a járványügyi intézkedéseket.
Szó esett arról is, hogy a március óta működő Koronavírus-kutatási Akciócsoport – aminek Jakab a vezetője –, elsődleges célja: hatásos terápiát, illetve gyógyszerkísérleteket végezni, foglalkozni az alapkutatással.
A kínai vakcinákkal kapcsolatban a virológus kifejtette, Kínában rengeteg vakcinafejlesztési projekt fut. A Sinopharm kettőt is futtatott: az egyik nagyon nem vált be, a mostani viszont elérte a 75-80 százalékos hatásosságot. Jakab szerint nem kell megijedni a vakcinától azért, mert elsőgenerációs oltóanyagról van szó. Hangsúlyozta, az első és a második klinikai vizsgálatok azt mutatják, hogy nem rossz a vakcina.
Ha tudományos tények és publikációk alátámasztják egy vakcina hatásosságát, akkor úgy gondolom, nincs olyan vakcina, amivel ne oltathatnánk be magunkat
– mondta.
A virológus a koronavírus brit mutációjával kapcsolatban azt mondta, eddigi tudások szerint nem okoz jelentősebb klinikai változást, azonban 60-70 százalékkal gyorsabban, agresszívabban terjed. Szerinte többlethalálozás azért van, mert jobban terjed a brit mutáció.
De mikor lehetünk túl ezen az egészen?
Rá fog menni ez az évünk
– fogalmazott Jakab.
Elmondása szerint az oltási hajlandóság, illetve az oltott személyek számának növekedésével tudjuk csak visszaszorítani a járványügyi intézkedéseket. Felhívta a figyelmet arra is, az oltás elindulásával nem dobhatjuk el a maszkot és nem áll minden vissza a régi rendbe.
Ahogy az oltás erősödése felfelé megy, szépen vissza lehet szorítani a járványügyi intézkedéseket, de ez még idő
– szögezte le.