Csütörtökön új utazási ajánlásokat jelent majd be az Európai Bizottság. A vakcinával rendelkezők számára nem lesz változás, kivéve, ha valakinek kínai vagy orosz oltása van - írja a hvg.hu az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ igazgatójának közleménye alapján.
Andrea Ammon közleményében azt írja "az ECDC által futtatott közelmúltbeli modellezési forgatókönyvek azt mutatják, hogy a vírus delta variánsa mint potenciális betegségteher az EU-ban/EGT-ben nagyon magas lesz decemberben és januárban, hacsak most nem alkalmaznak közegészségügyi intézkedéseket, a vakcinafelvétel növelésére irányuló folyamatos erőfeszítésekkel kombinálva, a teljes népesség körében."
Noha az igazgató szerint az oltási programoknak köszönhetően sikerült megelőzni számos halálesetet és kórházi felvételt, továbbra is vannak olyan korcsoportok és alpopulációk, amelyeknél a lefedettség a kívántnál alacsonyabb, így ezen társadalmi rétegeknek beoltása mellett a harmadik adagok felvételére is figyelmet kell fordítani. Úgy véli, ezzel együtt sem kerülhetők el a nem orvosi, gyógyszerészeti intézkedések.
A kórházba felvett betegek nagy része pedig a nem oltottak, azon belül a valamelyik kockázati csoportba tartozók közül kerül ki.
"Az országoknak fontolóra kell venniük az emlékeztető oltást minden 18 éves és idősebb felnőtt számára, elsőbbséget kell élvezniük a 40 év felettiek csoportjai"
– fogalmazott az ECDC igazgatója, aki felhívta a figyelmet arra is, hogy a nem gyógyszerészeti beavatkozásokat – vagyis a korlátozó intézkedéseket – is meg kell fontolni, különös tekintettel a közelgő ünnepi időszakra, amikor többen utaznak és gyűlnek össze zárt térben.
Az időzítés egyébként nem véletlen: az Európai Bizottság ugyanis új utazási ajánlásokat jelent be holnap csütörtökön, a lap azonban azt írja, részletek már kiszivárogtak, ez alapján
az oltottak (vagy frissen teszteltek) számára nem jelent változást az új rendszer, a digitális Covid-igazolvánnyal nem rendelkezők azonban jó eséllyel kényszerülhetnek karanténra.
Ez pedig azt jelenti, hogy
A brüsszeli ajánlások mindezt úgy szeretnék elérni, hogy az országalapú megközelítést felváltja a személyalapú: vagyis, hogy az uniós országoknak többé nem attól függően kell előírniuk karantént, hogy honnan érkezik az utas, hanem attól, hogy rendelkezik-e érvényes digitális Covid-igazolvánnyal.
További változás, hogy az országtérkép mellett figyelembe veszik például az oltások arányát, az uniós Covid-igazolványt pedig kiegészítik olyan frissítéssel, amely tartalmazni fogja a harmadik vagy emlékeztető oltásokat is.