Történelmi napra ébredtünk, hiszen a pedagógusok a tanárok ma kétórás figyelmeztető sztrájkon vannak túl!
Ezzel kezdte Csányi Tamás, a Jobbik országgyűlési képviselője az Egységben Magyarországért sajtótájékoztatóját, ahol az ellenzék kifejezte támogatását a pedagógus-sztrájkban résztvevők mellett. Csányi Tamás szerint annak ellenére, hogy korábban rengeteg fenyegetés érte a kormány, illetve a fenntartó Emmi részéről a pedagógusokat, nagyon sokan vettek részt a béremelés érdekében szervezett munkabeszüntetésen, amiért a jobbikos politikus köszönetét fejezte ki.
Hiszem, hogy ennek lesz folytatása
- mondta Csányi Tamás, aki felidézte, hogy tavaly októberben már kérte a pedagógus bérek emelését.
Tettem ezt azért, mert már akkor meghallottuk a szakszervezetek segélykiáltását, már akkor tudtuk, hogy a tárgyalások zsákutcába jutottak, kifulladtak a kormányzattal. Éppen ezért tettük fel a kérdést, mikor lesz béremelés? Nem tették meg és ennek a következménye most a sztrájk
- jelentette ki a Jobbik képviselője.
Csányi Tamás hangsúlyozta, kormányváltásra készülnek, ezért megfelelő perspektívát kell nyújtaniuk a pedagógusoknak is.
Az első és a legfontosabb amiről konszenzus született, a bérek fejlesztése. Ez hozzájárulhat a pedagógusok társadalmi megbecsüléséhez és ahhoz, hogy a diplomás átlagbérhez közelítsen a fizetésük. Jelenleg a legalacsonyabb bérrel ők rendelkeznek. A következő parlamenti ciklusban ezért 50 százalékos béremelést tervezünk, de nemcsak a pedagógusok számára, hanem az oktatásban résztvevők számára is
- jelentette be az ellenzék tervét Csányi Tamás hozzátéve, hogy azokon a helyeken, ahol kínzó a tanárhiány, ott bérlakásprogram bevezetésével segítenének.
Hiller István, az Országgyűlés MSZP-s alelnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz-kormány azt ígérte, több munkát kér ugyan a pedagógusoktól, de cserébe több bért fog fizetni, ám ezt az ígéretét megszegte.
A szakszervezetek követelései helyesek, méltányosak és szakszerűek, ezért mi, külön-külön és együtt kiállunk mellettük, és igazat adunk nekik
- jelentette ki a szocialista politikus.
Erőss Gábor, a Párbeszéd józsefvárosi alpolgármestere arról beszélt, hogy
Az Egységben Magyarországért vissza akarja állítani a tankönyvválasztás szabadságát és a pedagógusok szakmai önállóságát. Tóth Endre, a Momentum elnökségi tagja szerint fel kell szabadítani a tantervi szabályozást is a jelenlegi kötöttségek alól
A túlzsúfolt és ideológiailag meghatározott kerettantervek helyett választható mintatanterveket kell biztosítani az iskolák számára.
Tervezik az önálló Oktatási Minisztérium létrehozását is. Hogy miért, azt Arató Gergely, a DK frakcióvezető-helyettese szerint a mai nap is világosan megmutatta.
Amíg volt Magyarországon oktatásért felelős minisztérium, addig elképzelhetetlen volt az, hogy a minisztérium vezetői a jogos bérköveteléseket előterjesztő, sztrájkoló tanárokat ne tárgyaló partnerként, akár vitával is közösen megoldást kereső partnerként kezeljék, hanem ellenségként. Ma pedig ez történik
- állapította meg.
Felszólította a kormányt, hogy „fejezze be a tiltakozó pedagógusokkal szembeni fenyegetéseket, listázásokat”.
Hohn Krisztina, az LMP frakcióvezető-helyettese nagyon fontosnak nevezte, hogy csökkentsék mind a pedagógusok, mind a diákok leterheltségét.
Ne vonjuk el fölöslegesen a pedagógusok figyelmét mindenféle adminisztratív terhekkel
- mondta.
Az iskolán belüli erőszakról pedig úgy vélekedett: „nem börtönőrök kivezénylése fogja ezt megoldani, hanem olyan pedagógiai program és hathatós segítség, amit a különféle szakemberek tudnak adni az intézményeknek”.
Ebből következően szerinte növelni kell a szociális munkások és a pszichológusok számát az oktatási intézményekben.
Fontosnak tartja, hogy fenntartósemleges legyen a finanszírozás, vagyis minden gyermek ugyanannyit érjen, járjon akár állami, egyházi vagy magániskolába. A pártszövetség vissza kívánja állítani 18 évre a tankötelezettség korhatárát, használható idegennyelv-tudást akar lehetővé tenni minden diáknak, és elérhetővé tenné az első diploma ingyenes megszerzését. Vissza kívánja venni a fideszes kuratóriumok kezébe kiszervezett egyetemeket. Eltörli a Lex CEU előírásait, és tárgyalásokat kezd a Budapestről elüldözött egyetem képzéseinek visszahelyezéséről.