Mint arról beszámoltunk, kokszhiány miatt leálltak a Dunaferr nagyolvasztói, a teljes gyár ellehetetlenülhet. A cég közleménye szerint a koksz, mint nélkülözhetetlen alapanyag hiánya miatt bekövetkezett kényszerű leállás azt jelenti, hogy jelenleg nincs lehetőség nyersvas- és acélgyártásra a cégnél.
„Az energiaválság és az acélpiaci pangás miatt Európa jelentős acélgyárai után 2022. szeptember 16-án kritikus lépésre kényszerült a DUNAFERR is, melynek következményei végzetesek is lehetnek az egyik legnagyobb magyar iparvállalat szempontjából. Az iparág kormányzati megsegítésével még mindig van esély arra, hogy a vállalat talpra álljon, túlélje a kialakult helyzetet, és továbbra is munkahelyet biztosítson négyezerötszáz munkavállalójának.” – így kezdődik Dunaújváros és térsége legnagyobb foglalkoztatójának hétvégén kiadott közleménye.
Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere a tragikus hangvételű sajtóközleményről hétfői sajtótájékoztatóján elmondta, aggodalommal figyelik a vasműben történteket és mindent elkövetnek annak érdekében, hogy ne a Dunaferr legyen a megnövekedett energiaárak legnagyobb vesztese.
Pintér hangsúlyozta, Dunaújváros Önkormányzata minden lehetséges eszközzel segíti a Dunaferrt például az iparűzési adó befizetésének könnyítésével, önerejéből azonban nem képes kihúzni a Vasművet abból a gödörből, ahol most van.
Szemléltetésképpen kiemelte:
Az elmúlt időszakban számtalan alkalommal keresték a párbeszédet Magyarország Kormányával annak érdekében, hogy közösen léjenek fel és segítsék a gyárat.
A válasz mindig az volt, hogy magán cégen nem tudnak segíteni, cinikusabb esetben azt mondták: ott segítenek, ahol van haszon
- fejtette ki a városvezető.
A Dunaferr stabil működése egész Magyarország számára fontos, nemzetgazdasági érdek, így Pintér Tamás elmondása szerint egyszerűen nem érti, hogyha egy sor másik magáncégnek tud segíteni az állam, akkor a Dunaferren miért nem.
Ezt elfogadhatatlannak tartom. Gazdasági megfontolás biztosan nem állhat e mögött, mert ha a Vodafone 49 százalékos tulajdonrészének megvásárlására van 715 milliárd forint, akkor ott kell lenni a Vasműre is
- fogalmazott.
Dunaújváros polgármestere szemléltetésképpen elmondta,
"Én nem mondom azt, hogy Vodafone helyett Vasművet, de azt határozottan követelem, hogy a Vodafone mellett legyen a Vasműre is" - tette hozzá.
Pintér elmondta, ők a saját részünket megtették, most a kormányzaton a sor. A dunaújvárosi önkormányzat egy három pontos javaslatcsomagot állított össze. Ezek az alábbiak:
- 1. Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata felkéri Magyarország Kormányát, hogy szükség esetén biztosítsa az ISD Dunaferr Zrt. Dunai Vasmű munkavállalóinak teljes munkabérét 2022. december 31-éig.
- 2. Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata felkéri Magyarország Kormányát, hogy adjon kormánygaranciát az ISD Dunaferr Zrt. termeléshez elengedhetetlen szállítói tartozásaira.
- 3. Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata felkéri Magyarország Kormányát, hogy nyújtson támogatást az ISD Dunaferr Zrt. részére a többszörösére növekedett rezsiköltségek megfizetésére.
Bízunk benne, hogy ezúttal meghallgatásra talál - tette hozzá.
"Őszintén hiszem, hogy a Vasmű működése nem politikai kérdés, nem csak Dunaújváros érdeke, hanem egész Magyarországé. Hiszek benne, hogy vannak helyzetek, amikor félre kell tenni a nézeteltéréseket és létre kell hozni a nemzeti egységet. Mi ezúttal is tiszta lapokkal játszunk, egy szempontunk van: a gyárnak működnie kell, az ott dolgozóknak fizetést kell adni" - fogalmazott.
- zárta szavait Pintér Tamás.