A kormány szándékosan gyengíti a magyar fizetőeszközt az euróval szemben, ezzel ösztönözve az exportot és a versenyképességet. - jelentette ki Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője az ATV Start című műsorában. Ám ennek kárát a magyar emberek látják, ugyanis ebből leginkább azt érzékelik, hogy egyre kevesebbet ér a pénzük, és minden egyre drágább számukra. Az elemző szerint idén az ruó biztos nem megy a 400 forintos szint alá.
A probléma az, hogy a forint egyirányú utcában van. Ha megnézzük a hosszú távú árfolyamgörbét, látszik, egy évvel ezelőtt 380-nál járt az árfolyam az euróval szemben, azóta tehát 8 százalékot gyengült. De jegyezték az eurót bőven 300 forint alatt is, még a 2010-es évek első felében, a tendencia tehát egyértelmű: egyirányú utcában haladunk, és úgy tűnik, hogy erről nincs letérés.
– mondta a szakértő, hozzátéve, hogy 2008-ban, 275 forintos árfolyamnál Orbán Viktor még arról beszélt, hogy „gyenge nemzeti valutája gyenge országnak van, a kormány pedig képtelen kezelni a helyzetet”.
Török leszögezte úgy tűnik, tartja magát az a felfogás a kormányon belül, hogy a gyenge forint jót tesz a versenyképességnek. A lengyel zlotyi vagy a cseh korona sezrinte „viszonylag stabil pénznemek, tehát ha megnézzük, hogy öt vagy tíz évvel ezelőtt mennyi volt az árfolyama ezeknek a valutáknak az euróval szemben, nem látunk nagy változást”.