A román kormány gazdasági előrejelzési bizottsága (CNSP) csökkentette az idei év végére vonatkozó inflációs prognózisát:
a hétfőn kiadott tavaszi jelentés szerint a korábbi 8 helyett már csak 7,4 százalékos inflációra számít 2023 végén, írja az MTI.
A bukaresti kormány számára prognózisokat készítő szakmai testület az energiahordozók, illetve az olaj nemzetközi árának a vártnál gyorsabb csökkenése miatt jósol a korábbinál alacsonyabb fogyasztóiár-indexet az év végére, ugyanakkor megjegyzi, hogy ami az éves - 10,7 százalékosra várt - átlagos inflációt illeti, a változás jelentéktelen, alig 0,1 százalékpontos.
A CNSP most közzétett - az Agerpres hírügynökség által ismertetett - prognózisa szerint a román folyó fizetési mérleg hiánya ebben az évben a GDP 8,1 százalékára mérséklődhet, miután tavaly elérte a GDP 9,3 százalékát.
A bukaresti kormány szaktestülete továbbra is a román bruttó hazai termék (GDP) 2,8 százalékos bővülésére számít idén. A CNSP szerint ez "óvatos becslés", amit a továbbra is magas infláció és az ukrajnai háború esetleges eszkalációja indokol, de a szolgáltatások teljesítményének "biztató" javulása miatt arra számít, hogy az év folyamán később javítani lehet majd a GDP-várakozást.
A mostani előrejelzés összhangban van a nemzetközi pénzintézetek által előrevetített lassulással, viszont az eddig legfrissebb prognózisok közül még mindig a román kormányé a legderűlátóbb. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) április közepén jelentősen, 3,1 százalékról 2,4 százalékra csökkentette az idei román gazdasági növekedési várakozását. A Világbank szerint 2023-ban 2,6 százalékos, az Európai Bizottság szerint 2,5 százalékos, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank előrejelzése szerint pedig 1,7 százalékos GDP-bővülésre lehet számítani Romániában.
Az idei költségvetést 2,8 százalékos gazdasági növekedésre alapozták Romániában.
Márciusban egyébként 14,5 százalékra mérséklődött az éves infláció Romániában a februári 15,5 százalékról - közölte csütörtökön az országos statisztikai intézet (INS).
Mint ismert, az Eurostat adatai alapján a 25,6 százalékos április havi magyar infláció még mindig EU-bajnoknak számít.
(Címlapkép: Az ellenzéki nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) párt támogatói Románia "kiárusítása", idegen érdekek szolgálatába állítása ellen tüntetnek Bukarestben 2023. május 6-án. MTI/EPA/Robert Ghement)