A szlovák és az osztrák belügyminiszter a minap megállapodott abban, hogy a magyar-szlovák határon fekvő Bős községben található egyetemi épületben szállásolnak el 500 migránst, akiket az ausztriai Traiskirchenben lévő menekülttáborból visznek át oda több csoportban. Júliusban ötven, augusztusban kétszáz, szeptemberben további kétszázötven migránst helyeznek el Bősön. Ausztria, ha szükségét érzi, három vagy négy évig is meghosszabbíthatja az erről kötött egyezményt.
Már a héten megkezdődtek és a tervek szerint július 20-án be is fejeződnek a bősi épület karbantartási munkálatai, így a vízhálózat és az elektromos rendszer felújítása. Jaros Zoltán, a projekt vezetője szerint még sok a tennivaló, de időben készen lesznek.
A pozsonyi műszaki egyetem négyemeletes épülete a nyolcvanas évek elején épült, először a bősi vízierőművön dolgozóknak, majd diákoknak adott szállást. 1992-ben megállapodás jött létre a szlovák belügyminisztérium migrációs hivatala és az egyetem között a rászorulók befogadásáról. Jaros, az elszállásolást irányíró egyetemi alkalmazott az APA osztrák hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy az épületnek van moziterme, mellette pedig futball- és röplabdapályája is, ami hasznos, mivel az utóbbi idők tapasztalatai szerint nem árt, ha a menekülteknek szabadidős tevékenységet biztosítanak. A háromszáz négyzetméteres konyhában hétfős személyzet dolgozik és naponta 2500 személyt tudnak kiszolgálni.
Az APA megkérdezte a projekt vezetőjétől, mi a személyes véleménye arról, hogy a település lakosai nem nézik jó szemmel migránsok bősi elhelyezését. Jaros ezt azzal magyarázta, hogy a helybelieknek "meghamisított értesüléseik" vannak. Bős magyar ajkú lakosai közül ugyanis sokan a magyarországi tévéadók hírműsorai alapján alkotnak képet a menekülthelyzetről.
A polgármester, Fenes Iván a lakosokhoz intézett nyílt levélben leszögezte, hogy Bős vezetése a múltbeli tapasztalatok és a jelenlegi világméretű gondok alapján elhatárolódik a kormány tervétől, hogy a községben menekülttábort hozzanak létre. A levél szerint minden rendelkezésre álló eszközzel megpróbálják majd megakadályozni a tábor létrehozását.
A szlovák migrációs hivatal állásfoglalása szerint az elmúlt 17 évben 4210 embert szállásoltak el itt, akik nem okoztak olyan gondot, amellyel Bős lakosainak meg kellett volna küzdenie. A polgármester, aki 25 éve vezeti a várost, arról beszélt, hogy a lakók fenntartásai jogosak, főleg akkor, amikor még hivatalos forrásból ő maga sem kapott tájékoztatást arról, hogy mikor, milyen ütemben helyezik el a migránsokat és hányat.
Bős lakosai aláírásgyűjtésbe kezdtek a menekültek elhelyezése ellen. A petíciót kezdeményező 31 éves helyi vállalkozó, Jakus Zoltán szerint a Facebookon meghirdetett akció akár 2500 támogatóra is találhat. A környéken lakók leginkább a terjedő betegségektől és a terroristaveszélytől tartanak.
Csaknem 300 menekült tartott demonstrációt az ausztriai traiskircheni menekülttábornál szombat késő délután az elhelyezési körülmények ellen tiltakozva. A demonstráció rendbontás nélkül lezajlott. Traiskirchenben a hét végére tovább emelkedett a menekültek száma: már 3500 migráns él itt, 1200-nak nincs ágya. Az osztrák belügyminisztérium közlése szerint múlt héten csaknem kétezer menekültkérelmet adtak be Ausztriában. Az osztrák belügyi tárca június eleji adatai alapján idén várhatóan rekordszámú, mintegy 70 ezer menedékkérelmet adnak be az osztrák hatóságoknál.