A fideszes politikusok a politikához sem értenek

A mentelmi jog és a képviselői mandátum szabályai is fehér foltok a kormánypárt képviselői számára. 

 
 
A fideszesek legalábbis biztosan totál fogalmatlanok a témában. Ez akkor kezdett kiderülni, amikor Németh Szilárd összeráncolt szemöldökkel követelte Kovács Béla jobbikos európai parlamenti képviselőtől, hogy mondjon le a mentelmi jogáról. A kémkedéssel vádolt politikus azonban akkor sem szabadulhat ettől a kiváltságtól, ha akar.
 
A mentelmi jog ugyanis nem a képviselőé, hanem az egész törvényhozó testületé. Sem az Országgyűlés, sem az Európai Parlament tagjai nem mondhatnak le erről, attól csak megfosztani lehet őket. 
 
Az persze előfordul, hogy egy büntető, vagy polgári perbe keveredett képviselő kijelenti, hogy nem szeretne a mentelmi joga mögé bújni. Ezt egyébként Kovács is megtette még két héttel ezelőtt. Ez azonban csak egy jelzés, kérés az adott plénum felé, hogy függesszék fel a mentelmi jogát. Erről ő maga nem dönthet. 
 
Hogy ezzel Németh a Nemzetbiztonsági Bizottság alelnökeként nincs tisztában, az a pozícióját tekintve aggasztó, de eddigi munkássága fényében annyira azért nem meglepő. Az elszabadult gáz- és villanyszámlák között könnyebb volt rendet vágni, mint eligazodni az ilyen bonyolult jogszabályok között. 
 
Az igazi döbbenet ezután következett: amikor a Jobbik emlékeztetett a mentelmi jog mibenlétére, válaszul a Fidesz bebizonyította, hogy az egész frakciója legalább annyira világtalan, mint Rezsi Szilárd. A kormánypárt szerint ugyanis felesleges a "brüsszeli bürokráciára" hivatkozni, amikor
elég lenne Vona Gábornak és a Jobbik plénumának döntenie, már rég megfoszthatták volna őt a mandátumától.
Németh kapufája után tehát a frakciója kirúgta a labdát a stadionból. 
 
A pártoknak ugyanis nincs joga visszahívni a képviselőiket. Sem az Országgyűlésből, sem az Európai Parlamentből. 
Ezúttal a törvények ismeretén kívül a közelmúlt jó pár eseménye is segíthette volna a Fideszt, hogy ne csináljon hülyét magából. Csak a magyar EP-képviselők közül kettő is volt, akit saját delegáló pártja felszólított arra, hogy adja vissza a mandátumát. Ám sem az ex-MDF-es Bokros Lajos, sem az ex-jobbikos Szegedi Csanád nem mondott le, vígan kitöltötték az öt évet. A mandátum ugyanis olyan, hogy arról csak lemondani lehet, elvenni nem. 
 
Úgyhogy Németh Szilárdnak és frakciójának két jó hírünk van:
  • Mentelmi jogukról még ők maguk sem mondhatnak le, azt csak az Országgyűlés függesztheti fel. 
  • Akármekkora marhaságokat is nyilatkoznak, például a mentelmi jogról, a pártjuk nem hívhatja őket vissza, a mandátumuk garantált a ciklus végéig. 
Mindenki más számára viszont csak két rossz hírrel tudunk szolgálni:
  • A parlamenti- és EP-képviselők jogállása nagyon idiótán van szabályozva.
  • Az országot olyan politikusok kormányozzák, akik a saját munkájuk szabályaival sincsenek tisztában.