„Megkönnyebbültünk, mert ha Romániának magyarellenes elnöke lett volna, azt jelentette volna, hogy magyarellenes kormánya is lesz. Őszig az összes hatalmi ágat átvették volna, és ez összességében óriási veszélyt, kiszolgáltatottságot és kitettséget jelentett volna az erdélyi magyarok számára” – mondta Kelemen Hunor, az Öt YouTube-csatornájának különkiadásában.
Az RMDSZ elnöke azt is elárulta, bízott abban, hogy George Simeont le lehet győzni, de tudta, hogy a másik jelölt, Nicușor Dan mellé oda kell állni. Úgy véli, a végül győztes bukaresti főpolgármester 620 ezer magyar szavazatot kapott.
Az erdélyi magyar politikus szerint
Dannak nem lesznek olyan kezdeményezései, nem lesznek olyan javaslatai, olyan kiszólásai, amelyek sértők lennének az erdélyi magyarokra.
Hozzáfűzte, az új államfőtől a az identitás megőrzéséhez szükséges intézmények megerősítését várják. Kelemen Hunor most visszafogottan bizakodó.
„Már csalódtunk államelnökökben”
– jegyezte meg.
Az új román kormány összeállításának esélyeit latolgatva Kelemen Hunor szerint Dan nagykoalícióval számol, de az RMDSZ-es politikus elképzelhetőnek tart egy szociáldemokraták nélküli kisebbségi kormányzást is. Kelemen szerint a politikának vissza kell szereznie azokat, akik úgy érzik, a politika magukra hagyta őket, különben az AUR, Simion magyarellenes pártja valóban erősödni fog, és előfordulhat, hogy a következő választáson többséget fog szerezni.
A beszélgetés során kitértek Orbán Viktor elhíresült tihanyi beszédére is, melyben a magyar miniszterelnök gyakorlatilag támogatásáról biztosította a magyarellenes, soviniszta jelöltet. Simion ezt a megszólalást ki is használta.
„Zavart okozott, sokan úgy érezték, hogy csalódtak. Ez kétségtelen, ezt nem szabad elhallgatni. Nem értették, nem tudták értelmezni, hogy most mi történt. És ezért is volt, hogy miután péntek délután elhangzott ez a beszéd, szombaton tárgyaltunk a miniszterelnökkel telefonon. Egyértelművé tette, hogy az RMDSZ álláspontja a mérvadó, azt támogatja” – mondta a műsorban Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke szerint a tanulság az, hogy
Erdélyben nem lehet úgy politizálni, a magyar politikai érdekeket képviselni, hogy eltekintünk attól, mi az erdélyi magyar közösség alapvető érdeke.
Kelemen Hunor szerint a magyarok második fordulós magas részvétele a veszélyérzet miatt volt, ami – véli – az RMDSZ mozgósító kampánya mellett az egyházaknak és az értelmiségieknek is köszönhető. Az eredmény bizonyítja, „hogy az erdélyi magyar társadalom össze tud zárni” – hangsúlyozta az erdélyi magyar politikus.