A megkérdezettek 68,2 százaléka ellenzi a japán alsóházban csütörtökön elfogadott törvényjavaslatot, amely lehetővé teszi, hogy a szigetország a második világháború után először külföldön is bevethesse a katonákat.
Emellett több mint 73 százalék kifogásolja, hogy a jogszabály elfogadásakor több ellenzéki képviselő nem volt jelen, mert bojkottálták a voksolást. A vitatott javaslatot a kétharmados többséggel rendelkező kormánykoalíció mindkét pártja - a Liberális Demokrata Párt (LDP) és kisebbik Új Komeitó - támogatta az alsóházban.
A törvény elfogadása jelentős elmozdulást jelentene a japán biztonságpolitika eddigi, az önvédelmet előtérbe helyező irányvonalától. Lehetőséget teremtene arra, hogy Japán a kollektív önvédelem jegyében az Egyesült Államok vagy más baráti állam segítségére siessen egy fegyveres támadás esetén, még akkor is, ha Japánt nem érte támadás.
Ha a japán parlament felsőháza hatvan napon belül nem fogad el egy törvényt vagy megvétózza, azt az alsóház egy újabb szavazás során kétharmados többséggel felülbírálhatja és hatályba léptetheti az adott jogszabályt.
A felmérés eredményei rávilágítanak arra, hogy a kormányfő támogatottsága a 2012 decemberi hatalomra kerülése óta csökkent, megfigyelők szerint az ország védelmi politikáját illető reformjai miatt.
A válaszadók 51,6 százaléka elégedetlen az Abe Sindzó miniszterelnök vezette kormány munkájával, 37,7 százalék pedig pozitívan értékelte azt. Egy hónappal ezelőtt még csak 43 százalék helytelenítette, 47,4 százaléka pedig támogatta a kormány politikáját.
Szerda este több ezren, a szervezők szerint mintegy hatvanezren tüntettek a törvényhozás épülete előtt a javaslat elfogadása ellen, több tiltakozó is összecsapott a helyszínre kirendelt rendőrökkel. Szombaton mintegy ötezer tüntető gyűlt össze a parlament épülete előtt.