A nemzeti párt képviselője hozzátette, hogy a Jobbik ötpárti egyeztetést kezdeményez az ügyben, mert szerintük nemzeti sorskérdésről van szó, melyben hanyagolni kell a pártpolitikát. Az ellenzéki párt szerint konszenzuális módon kell egy Magyarország biztonságát szavatoló kérdést benyújtani.
Z. Kárpát elmondta, a Jobbik üdvözli a népszavazási kezdeményezést, és egyértelműen a "Nem" oldalán áll, tehát amellett, hogy Magyarországra hívatlanul ne lehessen idegeneket betelepíteni. Felidézte továbbá, hogy a népszavazás lehetőségét először Vona Gábor vetette föl, még egy tavaly szeptemberi felszólalásában, ám akkor a Fidesz elutasította az ötletet.
Jelezte, a folyamatok beindulásához szükséges alkotmánymódosító javaslatát tegnap nyújtotta be a párt, ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott:
"Örülök, hogy a Fidesz-KDNP belátta, hogy egy országos népszavazás a megoldás arra, hogy a magyar választók hatalmas legitimációs erővel elutasíthassanak mindenféle kvótaszerű megoldást. Bárcsak minden kívánságunk ilyen gyorsan teljesülne."
A pártközi egyeztetésen a Jobbik szeretne kizárni minden esetleges kiskaput, relokációs és visszatoloncolási lehetőséget, melyek Magyarországra nézve károsak lennének. Itt megjegyezte, hogy a Dublini Egyezményre nem vonatkozik mindaz, amiről a Fidesz jelenleg beszél.
A Jobbik az egyeztetésre további önálló javaslatokkal készül és reméli, hogy a többi politikai erő is nyitott lesz az egyeztetésre.
A Nemzeti Választási Irodánál lejátszódott "tragikomikus" eseményekre utalva Z. Kárpát kijelentette, a Jobbik szeretné, hogy
"ne csak a kormány, és ne csak a kormányfő, hanem Magyarország bármely polgára kezdeményezhessen népszavazást különféle kérdésekben - akár a vasárnapi zárva tartásról is - de magát a népszavazás intézményét is legalább a 2015-ös állapotába kellene visszaállítani."