Szíria északi részén a kurd milíciák hatékonyan vették fel a harcot az Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezettel, és az Aszad-rezsim ellen küzdő arab csoportokkal is szembeszállnak; gyakorlatilag autonómiát vívtak ki maguknak a török határ mentén. Törökország attól tart, hogy megerősödésük a törökországi kurd szeparatistákat is felbátorítja.
Yildirim külön kitért arra, hogy szó sem lehet arról, hogy ismét párbeszéd kezdődjön a törökországi autonómiáért küzdő kurd lázadókkal.
"Nem lesz új békefolyamat. Terrorszervezetekkel nem állunk szóba"
- szögezte le a török miniszterelnök.
Pénteken szíriai kurd fegyveresek állásait támadta a damaszkuszi kormány légiereje Haszakánál. A milícia szerint civilek ezreit menekítették ki a településről.
Yilidirim a kormányerők légicsapásait úgy értékelte, Damaszkusz is megértette, hogy a kurdok fenyegetést jelentenek.
Egy szíriai kormánytisztviselő korábban úgy nyilatkozott, hogy a haszakai légi támadás üzenet volt a kurdoknak, hogy tegyenek le területi követeléseikről, amelyek sértik Szíria szuverenitását.
Enyhülő hozzáállás
Az esetleges szíriai politikai átmenettel kapcsolatban a török álláspont eddig következetesen az volt, hogy Bassár el-Aszadnak távoznia kell a hatalomból. Yilidirm most úgy fogalmazott, hogy az átmenetben lehet szerepe Aszadnak, de Szíria jövőjében nincs keresnivalója.
Binali Yildirim az Egyesült Államokra és Fethullah Gülenre is kitért, akit Ankara a júliusi puccskísérlet fő felelősének tekint. A török kormányfő szerint Washingtonnak fel kellene gyorsítania Gülen kiadását. Az önkéntes száműzetésben élő, 75 éves hitszónok tagadja, hogy köze lett volna a történtekhez. Washington pedig tudatta: a kiadatási eljárás világos, akkor adják ki Gülent, ha Ankara bizonyítékokkal támasztja alá állításait.
Az Egyesült Államokról Yildirim kijelentette: lehetnek hűvösebb és szívélyesebb időszakok két ország diplomáciai kapcsolataiban, de Washington nem ellensége, hanem stratégiai partnere Ankarának.