A venezuelai vörösök akár fel is lázadnának Maduróért

A politikus Sucre szövetségi állam fővárosában, Cumanában - ahol a héten zavargások és fosztogatások robbantak ki - egy nagygyűlésen beszélt erről.

"Népi felkelés tör ki, ha a jobboldal megpróbálja elmozdítani Madurót, felkelés lesz az utcákon, a falvakban, a városokban, a kisebb településeken és a laktanyákban"

- idézte a venezuelai állami tévé Cabellót. Hozzátette, ha az ellenzék esetleg fegyvert ragadna, akkor a kormánypárt hívei készek ellenállni.

A Demokratikus Egység Kerekasztala (MUD) elnevezésű jobboldali pártkoalíció hónapok óta azon fáradozik, hogy népszavazással elmozdítsa helyéről a Hugo Chávez 2013-as halála óta hivatalban lévő elnököt.

Az ellenzék azt közölte, hogy május elején mintegy 1,8 millió, a kezdeményezést támogató aláírást adott le, miközben a folyamat elindításához 200 ezer is elég volna.

A választási hatóság a leadott aláírásokból 1,3 milliót mondott ki hitelesnek, de az aláírások egy részét személyesen kell igazolniuk a népszavazást támogatóknak.

Ezt az eljárást június 20. és 24. között, a regionális hivatalokban folytatják le.

Az aláírások megvizsgálása és hitelesítése után következik a második szakasz, amelyben már a választópolgárok 20 százalékának, vagyis mintegy 4 millió embernek a támogató aláírására lesz szükség.

Az ellenzék számára fontos, hogy még idén megtartsák a népszavazást, mert ha a referendumot 2017. január 10. után rendeznék meg, akkor még ha elérnék is Maduró távozását a hatalomból, a hátralevő két évre az általa kinevezett alelnök venné át a tisztségét.

Venezuela súlyos recesszióval, a világon a legmagasabb inflációval és kiterjedt - egyebek mellett olyan alapvető termékeket, mint az étolajat és a vécépapírt is érintő - áruhiánnyal küzd, miközben egyébként a világ legnagyobb ismert kőolajkészletével rendelkezik.

A kormány az ellenségei által indított "gazdasági háborút", az ellenzék az elhibázott gazdaságpolitikát okolja az ország helyzetéért.