Az amerikai csapatok megkezdték a felkészülést a kivonulásra Afganisztánból

Az amerikai hadsereg megkezdte a felszerelések hazaszállítását és a szerződések felmondását a helyi szolgáltatókkal Afganisztánban, előkészítve a terepet az afganisztáni csapatkivonás utolsó, május 1-jén kezdődő fázisa előtt - közölte csütörtökön az amerikai védelmi minisztérium egy meg nem nevezett tisztségviselője az AP amerikai hírügynökséggel.

A kivonulás az Egyesült Államok leghosszabb, csaknem 20 évig tartó háborújának végét jelenti. Jelenleg mintegy 2500 amerikai és a szövetséges erők 7000 katonája teljesít szolgálatot Afganisztánban.

Az Egyesült Államok tavaly februárban elkezdte bezárni kisebb támaszpontjait a dél-ázsiai országban.

Az AP-nek nyilatkozó tisztségviselő szerint bár az előkészületek folyamatban vannak, a katonák valószínűleg még hetekig nem indulnak útnak. "Amíg a további támaszpontokat be nem zárják, nem fogjuk látni a számok csökkenését" - tette hozzá.

Afganisztánban továbbra is háború dúl az amerikai hadsereg által támogatott kormányerők és a radikális iszlamista tálib felkelők között, dacára annak, hogy a felek béketárgyalásokat folytatnak.

A tálibok a múlt héten a külföldi csapatok azonnali kivonását követelték, arra reagálva, hogy a januárban hivatalba lépett Joe Biden amerikai elnök bejelentette: az amerikai csapatok szeptember 11-ig vonulnak ki Afganisztánból. A tálibok és az előző amerikai kormány közötti egyezmény értelmében Washington ugyanis korábban azt vállalta, hogy május 1-jéig kivonja összes katonáját az országból.

A tálibok ezt megelőzően már közölték: ismét támadásokat fognak végrehajtani az amerikai és nemzetközi erők katonái ellen, amennyiben Washington nem vonja ki csapatait az országból május 1-jéig. Elmondták továbbá azt is, hogy nem vesznek részt semmilyen nemzetközi békekonferencián, amíg nem véglegesítik a csapatkivonást.

Az AP megkérdezte a lázadókat, hogy rátámadnak-e a távozó amerikai katonákra, szóvivőjük, Mohammad Naím azonban nem szolgált érdemi válasszal.

"Túl korai ezt még megmondani, semmit sem lehet még elmondani a jövőre nézve"

- mondta.

Szakértők szerint félő, hogy ismét pusztító polgárháború tör ki Afganisztánban, ha a feleknek nem sikerül politikai megállapodást kötniük.