A csapattelepítés bosszantja Norvégia keleti szomszédját, Oroszországot. Norvég illetékesek tagadják, hogy bármiféle kapcsolat lenne a művelet és a NATO Oroszországgal szemben táplált aggodalmai között, az amerikai csapattelepítés azonban egybeesik azzal, hogy Washington egy amerikai dandárt küldött Lengyelországba, az észak-atlanti szövetség keleti szárnya megerősítésének keretében.
Az észak-karolinai Camp Lejeune-ból átvezényelt tengerészgyalogosok a Trondheim melletti Vaernes repülőtérre érkeztek. Egy éven át állomásoznak Norvégiában, a hétfőn érkezett alakulatot hat hónap múlva váltja egy másik.
Rune Haarstad, a norvég nemzetőrség szóvivője szerint az amerikai katonák a téli hadviselést gyakorolják a skandináv országban. A Vaernes katonai támaszponton helyezik el őket, amely hozzávetőleg 1500 kilométerre fekszik az orosz határtól. "Az első négy héten téli alapkiképzést kapnak, megtanulják, hogyan kell síelni és túlélni a sarkvidéki környezetben" - mondta a szóvivő. "Ennek semmi köze Oroszországhoz vagy a jelenlegi helyzethez" – hangsúlyozta.
Márciusban az amerikai katonák brit társaikkal közösen vesznek részt a Joint Viking nevű hadgyakorlaton - tette hozzá Haarstad. Az oslói orosz nagykövetség egyelőre nem reagált, viszont egy korábbi közleményében bírálta az amerikai csapattelepítést, és megkérdőjelezte annak szükségességét.
A hidegháború óta nem látott haderővel jönnek az amerikaiak Európába
Hiába tagadják ezt az érintett felek, a hidegháború szépen lassan visszaköltözik Európába. A Szovjetunió felbomlása utáni években folyamatosan számolták fel az amerikai katonai támaszpontokat Németországban, és több más európai NATO tagországban. Most azonban az Oroszországgal való konfliktusok miatt ismét amerikai csapatok érkeznek az öreg kontinensre, ráadásul akkora létszámban és erővel, amire a hidegháború lezárása óta nem volt példa.