Mindenképpen érdemes megemlíteni azt, hogy a karbantartáshoz is már olyan technikákat alkalmaznak, amelyeket eddig rendszerint az űrjárművekkel kapcsolatban használtak.
A legmodernebb eszközök és robotok állnak a rendelkezésünkre
Egy napjainkban frissen gyártott autónál már olyan technológiákat használnak akár csak a motor üzemeltetéséhez, hogy az alapos, hatékony javításhoz, karbantartáshoz elengedhetetlen, hogy modern technikákat alkalmazzanak a szakemberek. Ezért is érdemes olyan helyet és szolgáltatásokat keresni, mint amilyenek a Dubnicz autószerviz kínálatában is megtalálhatóak. Automatizált diagnosztika, hibakeresés, alapos elemzések, hogy még a rejtett hibák, problémák is azonnal felszínre kerüljenek.
Ahhoz, hogy idáig eljusson az autóipar szükség volt az űrtechnológia fejlődésére. Mégis mi az, amit még ma is használnak, milyen újdonságokkal találkozhatunk, amelyek idővel a hétköznapi közlekedésben is megjelenhetnek? A robottechnológia nem számít újnak, de az űrjárművek karbantartásához már hosszú évekkel ezelőtt is alkalmazták. A robotkarok, automatizált rendszerek még a világűrben is képesek elvégezni a fontos feladatokat. Ráadásul itt finom, precíz mozgásokra van szükség, amit csak egy ilyen gépezet tud végrehajtani.
Ezenfelül még ott vannak a rögzítőeszközök, speciális űrruhák és a vezeték nélküli szerszámok, kiegészítők is, hogy minél könnyebb legyen a munka az űrben. A járművek és rendszerek többsége moduláris komponensekkel rendelkezik, hogy az alkatrészeket gyorsan, egyszerűen lehessen cserélni.
A jövő már az ajtónkon kopogtat
Az űrhajósok gyakran használnak VR-szimulációs technológiát a feladatok gyakorlásához, valamint a Földről érkező útmutatásokat is ezen keresztül kapják a munka elvégzéséhez. A 3D-nyomtatás sem számít már akkora újdonságnak, mint pár évvel ezelőtt, pedig az űrjárművek karbantartásához, javításához használt alkatrészeket már a helyszínen állítják elő, ezzel is csökkentve a logisztikai, szállítási kihívások számát.
A jövő egyértelműen az önfenntartó rendszerek felé halad. Az űrmissziók megtervezése során is ez az egyik elsődleges szempont. A modern eszközök már képesek öndiagnosztikára és önkorrekcióra is.
A robottechnológia megjelenése az autószerelésben
Ehhez nem kell sokat visszamenni az időben, csupán a 2000-es évek elejére, amikor a kollaboratív robotok, másnéven cobotok megjelentek az autóiparban. Ezek képesek az emberekkel együtt dolgozni a gyárakban, hogy még biztonságosabb és hatékonyabb legyen a termelés.
A karbantartáshoz, javításhoz is már gyakran használnak “mesterséges segítséget” például a különböző diagnosztikai rendszerek személyében. Algoritmusok, szoftverek támogatják a szervizek munkáját, hogy a hibajavítás minél hatékonyabb legyen.