A letelepedési kötvények ötletét 2012 végén találta ki Rogán. A lényege: gazdag, az unióba nehezen bejutó külföldiek 250 ezer eurós államkötvényt vásárolnak a magyar államtól, cserébe magyar tartózkodási engedélyt, fél év múlva pedig letelepedési engedélyt kapnak, amivel szabadon utazhatnak az EU-ban. A kormány ettől a kötvénykibocsátáson túl azt is várta, hogy az ide érkező gazdag külföldiek esetleg befektetnek az országban, erre azonban kár számítani: a legtöbbjüket vélhetően nem a magyarországi befektetési lehetőségek, hanem az EU-ban való szabad mozgás lehetősége érdekli.
Mint az Index cikkéből kiderül, a kötvénybiznisz pörög is: eddig 2213-at vásároltak belőle, jobbára kínaiak, oroszok és arabok. Csakhogy ezen nem az állam kaszál nagyot, Rogánék ugyanis közvetítő cégekre bízták a kötvények eladását. Hét közvetítő céget bíztak meg, akik közt felosztották a kérelmezők országait. Ezek a közvetítő cégek viszont az állami diszkontnak köszönhetően 221 ezerért jutnak a 250 ezerért továbbadott kötvényekhez, az ügyfeleknek visszajáró 250 ezret viszont az állam fizeti vissza öt év múlva. A cégek ezzel ügyfelenként máris 29 ezer eurós nyereséghez jutnak, ezen felül több tízezer eurós ügyintézési költséget is elszámolnak. Mindez azt jelenti, hogy másfél év alatt a 2213 ügyfelen nagyjából
51 milliárd forintot kaszáltak a közvetítők.
És hogy kik is ezek? Átláthatatlan tulajdonosi hátterű offshore cégek. A hét cégből egy a Kajmán szigeteken, egy Máltán, egy Cipruson, egy Szingapúrban, kettő Lichtensteinben van bejegyezve, az egyetlen budapesti cég mögött pedig három bolgár lakcímmel rendelkező magánszemély és a korábban cipőkereskedelemmel foglalkozó Balogh Radosztina Veselinova áll.
Az Index megkérdezte a Fideszt, miért van szükség ezekre a közvetítő cégekre, ők azt a választ adták, hogy ez a nemzetközi gyakorlat, a megbízási díjakat pedig a piac árazza be. Csakhogy nincs piaci verseny, hiszen mint írtuk, a cégek közt felosztották az országokat.
Ami még viccesebb/szomorúbb, hogy az államnak az egész meg sem éri: 221 ezer eurót kap ügyfelenként, és 250 ezret fizet vissza, ami máris olyan, mintha egy évi 2,5 százalékot hozó euró államkötvényt adnánk el. Az Index viszont rámutat: ha az állam simán a piacról finanszírozná magát, most egy ötéves eurókötvényre csak 2% körüli hozamot kéne fizetni, vagyis ügyfelenként fél százalékot már bukott is az állam Rogán ötletén, melynek köszönhetően tehát:
- a közvetítő cég egy üzleten legalább 23 millió forintot kaszál,
- az állam bukik,
- az ügyfél pedig szabadon utazgathat az EU-ban.