A főtitkár, volt uruguayi külügyminiszter Luis Almagro - aki már korábban "kisstílű diktátornak" nevezte Nicolás Maduro venezuelai elnököt - egyúttal támogatásáról biztosította azt az ellenzéki népszavazási kezdeményezést, amelynek célja Maduro visszahívása a hatalomból.
A venezuelai vezetés már nem a hosszú távú, általános és kollektív jót védi, hanem rövid távú egyéni célokat, pusztán a hatalom megtartását szolgálja - írta Almagro közleményében.
Venezuela a vele ellenséges Egyesült Államok bábjának tekinti az OAS-t. Maduro egy támogatóinak kedden tartott beszédében vulgáris kifejezésekkel, a chartáról megvetően beszélve utasította vissza Almagro kezdeményezését.
Azt állította, hogy a főtitkár túllép a jogkörén. Egyúttal azzal vádolta meg az ellenzéki többségű caracasi parlamentet, hogy egy külföldi hatalom intervencióját készíti elő Venezuelában. Kilátásba helyezte, hogy hazaárulásért beperli a törvényhozás vezetését.
A 34 tagországból álló OAS-ban kétharmados többség kell valamely tagország tagságának felfüggesztéséhez.
Venezuela tizenhét évvel a szocializmus bevezetése után gyakorlatilag a dél-amerikai kontinens puskaporos hordójának számít, bármelyik pillanatban felrobbanhat.
A világ legnagyobb olajtartalékaival rendelkező országot a nyersolaj világpiaci árának hordónként harminc dollár alá esése rendkívül érzékenyen érintette. Gazdasági szükségállapot van érvényben az országban, akadozik a termelés, hiány van élelmiszerből és gyógyszerből, rendszeres az áramkimaradás, óriási a társadalmi elégedetlenség. Az elnök rendeletekkel kormányozza az országot.