Az amerikai RC-135U kémrepülőgépnek a Balti-tenger feletti befogásakor az orosz Szu-27-es harci gép nem közelítette meg veszélyesen a másik járművet, hanem annak azonosító körülrepülését hajtotta végre - jelentett ki vasárnap Moszkvában Igor Konasenkov vezérőrnagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.
Vasárnapra virradóra Danny Hernandez, a NATO európai parancsnokságának szóvivője közölte, hogy egy orosz vadászgép csütörtökön befogta az amerikai légierő egyik felderítő gépét a Balti-tenger felett. Hernandez szerint a Szu-27-es nehéz elfogó vadászrepülőgép "szabálytalan és agresszív" manővert hajtott végre, mindössze 15 méterre megközelítve az RC-135-ös felderítő katonai repülőgépet. Orsót végrehajtva először az amerikai gép bal oldalán repült, majd fölé emelkedett, utána pedig a jobb felől kísérte a levegőben.
Konasenkov tábornok beszámolója szerint az orosz légvédelem április 14-én egy azonosítatlan légi célpontot vett észre a Balti-tenger légterében, amely nagy sebességgel közeledett az orosz határ felé. A szóvivő elmondta, hogy az orosz balti flotta légiereje az azonosítás céljából a levegőbe emelt egy Szu-27-es vadászgépet, amely a körberepülést végrehajtva megállapította, hogy az amerikai légierő egyik RC-135U típusú felderítő gépéről van szó.
Igor Konasenkov elmondta: a Szu-27-essel létesített vizuális kontaktus nyomán az RC-135U irányt változtatott, és az orosz határral ellentétes irányba repült tovább. A tábornok hangoztatta, hogy az orosz harci gép a nemzetközi szabályoknak megfelelően járt el, és semmilyen rendkívüli esemény nem történt.
Az incidenssel kapcsolatban Alekszej Puskov, az állami duma külügyi bizottságának elnöke rövid, szarkasztikus közleményt adott ki:
"Miközben az amerikai felderítő repülőgép lágyan és agresszivitástól mentesen kémkedett a Baltikum felett, mellette egy orosz Szu-27-es 'veszélyes műveleteket' hajtott végre. Az Egyesült Államokban fel vannak háborodva"
- írta Puskov.
A hét elején Szu-24-es típusú orosz harci gépek többször is közel repültek a Donald Cook amerikai rombolóhoz a Balti-tengeren, ami nyilatkozatháborút váltott ki Washington és Moszkva között.