Obama nem akar kiterjedt szárazföldi háborút Szíriában
Barack Obama vasárnap esti beszédében igyekezett megnyugtatni az amerikaiakat a 14 halálos áldozatot követelő San Bernardinó-i terrortámadás után, amelynél súlyosabb a 2001. szeptember 11-i merényletsorozat óta nem történt az országban.
"A terrorizmus fenyegetése valós, de le fogjuk győzni"
- mondta.
"Felül fogunk kerekedni azáltal, hogy erősek és okosak, rugalmasak és kérlelhetetlenek leszünk"
- tette hozzá.
Az amerikai elnök a beszédében felvázolta az Iszlám Állam megsemmisítésének taktikáját és az Egyesült Államokban "új fázisba fejlődött" terrorizmus elleni harc alapvetéseit, mondanivalója ugyanakkor nem tartalmazott gyökeresen új elemeket.
Barack Obama az Ovális Irodából sugárzott beszédében elmondta, hogy az amerikai hadsereg továbbra is le fog sújtani a terroristákra minden országban, ahol ez szükséges, egyúttal ismételten kizárta egy újabb, az Egyesült Államok által viselendő, kiterjedt szárazföldi háború lehetőségét.
A Fehér Ház a beszéd után közölte: Washingtonban azt mérlegelik, hogy növeljék a Szíriába vezényelt kommandósok létszámát.
Az elnök sürgette, hogy a kongresszus adjon új felhatalmazást az Iszlám Állam elleni hadviselésre Irakban és Szíriába. Kilátásba helyezte több tízezer, az Iszlám Állam ellen az említett országokban harcoló fegyveres kiképzését, a terrorszervezet ellen összefogott koalíció kiszélesítését és a nemzetközi együttműködés fokozását.
Rámutatott a szíriai konfliktus politikai rendezésének szükségességére. Sürgette, hogy a kongresszus akadályozza meg a légi közlekedésből kitiltott személyek fegyverhez jutását, és szüntesse meg a támadásra alkalmas lőfegyverek beszerzésének lehetőségét.
Az amerikaiak többsége elégedetlen Obamával
Obama az Egyesült Államokba történő vízummentes beutazás szabályainak megszigorítását is kérte. A Fehér Ház szerint az amerikai kormányzat a San Bernardinó-i mészárlás miatt fontolóra vette a menyasszonyi vízumok kiadásának felülvizsgálatát is.
Az elnök feladatként nevezte meg a potenciális terroristák nyomon követését lehetővé tevő műszaki fejlesztéseket a kormányzat és a magáncégek összefogásával, ugyanakkor nem kezdeményezte az adatforgalom megfigyeléséről országosan folytatott vita felújítását.
Felszólította a muszlim vezetőket, hogy tegyenek többet hittársaik radikálissá válása ellen. Egyúttal óvta honfitársait attól, hogy az amerikai muszlimok elidegenítésével válaszoljanak a terrortámadásokra, ami szerinte csak tovább erősítené a szélsőséges ideológiát.
A CNN hírtelevízió és az ORC közvélemény-kutató intézet legfrissebb felmérése szerint
az amerikaiak 60 százalékának kedvezőtlen a véleménye arról, ahogyan Obama elnök a terrorizmus kérdését kezeli.
Aszad: a nyugati beavatkozásból csak károk származhatnak
Bassár el-Aszad a The Sunday Times című tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lapnak adott interjút, kijelentette: a brit beavatkozásból - ugyanúgy, ahogy a nyugati koalíció egészének szíriai hadműveleteiből - csak károk származhatnak, mivel nincs mögöttük összefogott stratégia a terrorizmus legyőzésére. Aszad szerint a nyugati hatalmak szíriai beavatkozása így éppen a terrorizmust segíti.
Kijelentette: a terrorizmus "rákos daganat, amelynek nem lehet csak egy részét kioperálni, hanem az egészet el kell távolítani".
A nyugati hadműveletek azonban csak e daganat egy részét hasítják le, és ezzel felgyorsítják terjedését
- fogalmazott a szíriai államfő.
Aszad szerint éppen az európaiak "exportálják" a szélsőséges iszlamistákat Szíriába, és ez jelenti a fő terrorveszélyt.
"Az oroszok ezt világosan látják, ők Szíriát, Irakot, a térséget, sőt Európát is védelmezni akarják (...) Nem túlzok, amikor azt mondom, hogy ma ők védelmezik Európát"
- mondta a szíriai elnök, utalva az orosz légierő Szíriában kezdett hadműveleteire.
Aszad szerint a terrorizmus elleni harcot a levegőből és a szárazföldön egyszerre kell vívni, és a beavatkozás csak akkor lehet törvényes, ha az a szíriai kormányerőkkel összehangoltan zajlik. Hozzátette ugyanakkor: tudja, hogy a nyugati hatalmak nem lesznek hajlandók a szíriai erőkkel együttműködésben támadni az Iszlám Állam szíriai állásait.
A szír államfő szerint az Iszlám Állam és egyéb szélsőséges terrorszervezetek "szabadon terjeszkedtek" az Egyesült Államok vezette koalíció szíriai hadműveleteinek kezdete óta is, és csak az orosz beavatkozás nyomán kezdtek visszaszorulni. Kijelentette: Oroszország törvényesen, Szíria engedélyével lépett be a konfliktusba.