A The Guardian című brit újság pénteki beszámolója szerint a közel-keleti rajzolók megkérdőjelezték a szólásszabadság nyugati értelmezését, ugyanakkor saját, képmutatónak bélyegzett vezetőiket, Izraelt és a muzulmánokkal szemben alkalmazott állítólagos kettős mércét is bírálták.
Bár az arab karikaturisták elítélték az előző heti, tizenhét áldozatot szedő párizsi terrortámadásokat, a francia lap e heti számának címlapján megjelent újabb Mohamed-gúnyrajz sokakat felháborított a muzulmán világban. Marokkóban, Algériában, Tunéziában és Törökországban a hatóságok be is tiltották a Charlie Hebdo terjesztését.
Egy népszerű arab nyelvű hírportál olyan karikatúrát közölt, amelynek első felén "Muzulmánellenesség" felirat alatt egy európai férfi látható, akinek a szájából egy vipera mászik elő. A második, "Antiszemitizmus" című képen ugyanezen férfi száján egy Dávid-csillagot ábrázoló lakat van.
Az Izrael-ellenesség mindig jellemző motívuma volt az arab karikatúráknak. Egy török rajzoló most úgy ábrázolta Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt, hogy vörös szőnyeget terít a háború dúlta, erődítményszerű Izraelbe kivándorló francia zsidók elé.
A művészek több arab vezetőt is bíráltak rajzaikban. Mahmúd Abbász, a Palesztin Hatóság elnöke például az egyik ábrán koszorút helyez a Charlie Hebdo munkatársainak sírjára, de nem foglalkozik az előző évi gázai fegyveres konfliktus ismeretlen "mártírjaival".
Az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió honlapján Ahmed Rahma rajzát tette közzé, amelyen egy "Charlie vagyok" feliratú táblát tartó arab vezető igyekszik Párizsba, a terrorizmus elleni felvonulásra, a háttérben ketrecbe zárt újságírók láthatóak. A francia fővárosban rendezett tüntetésen a jordán király mellett az egyiptomi, az algériai és a török külügyminiszter is részt vett, valamint egy szaúdi miniszter, Marokkó viszont elutasította a részvételt.
Egy algériai lap olyan rajzot közölt, amelyen szintén egy "Charlie vagyok" feliratú táblát tartó férfi látható egy, Irakon, Szírián, Palesztinán és Malin átgázoló páncélos mellett.
Pénteken ezrek tiltakoztak a Charlie Hebdo ellen Észak-Afrikában és a Közel-Keleten. Tüntetések zajlottak egyebek mellett Jordániában, Tunéziában, Izraelben és Szudánban.
Netanjahu útba igazít...