Az ENSZ elítélte Észak-Korea újabb rakétakísérletét

A rakétaindítás a Biztonsági Tanács határozatainak "újabb súlyos megsértése" - hangsúlyozza a testület közleménye, felsorolva az általa az észak-koreai nukleáris és rakétaprogram ügyében 2006 óta meghozott öt határozatot. A BT tagjai egyúttal felszólították a világszervezet tagországait, hogy hajtsanak végre Phenjan elleni szankciókat.

Észak-Korea vasárnap bejelentette, hogy előző nap sikeres kísérletet hajtott végre egy tengeralattjáróról indítható ballisztikus rakétával (SLBM), aminek révén újabb eszközre tett szert egy nagy erejű atomtámadáshoz.

A dél-koreai védelmi minisztérium a kísérlet kapcsán arról beszélt, hogy a jelek szerint Észak-Korea 3-4 éven belül hadrendbe akarja állítani ezeket a rakétákat, s erre válaszul Szöulnak növelnie kell tengeralattjáró-elhárító képességeit.

A rakétaindítás beleilleszkedik Észak-Korea provokatív cselekedeteinek sorozatába, amelynek keretében januárban végrehajtotta negyedik kísérleti atomrobbantását, egy hónapra rá pedig egy nagy hatótávolságú rakétát tesztelt.

Ri Szu Jong észak-koreai külügyminiszter vasárnap New Yorkban kijelentette: Észak-Korea felhagy a nukleáris kísérletekkel és hajlandó a párbeszédre, ha az Egyesült Államok és Dél-Korea "egy időre, néhány évre" felfüggeszti évenként megrendezett közös hadgyakorlatait. Az Egyesült Államok elnöke azonban elutasította az észak-koreai ajánlatot.

"Nem veszünk komolyan egy olyan ígéretet, hogy leállnak a következő alkalomig, amikor úgy döntenek, hogy újra megpróbálkoznak egy effajta cselekedettel"

- mondta Barack Obama Berlinben, Angela Merkel német kancellárral közös sajtóértekezletén.

Obama hozzátette ugyanakkor, hogy

"ha Észak-Korea komolyan gondolja a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítését, az Egyesült Államok kész lesz komoly párbeszédbe bocsátkozni velük a feszültségek csökkentéséről és a térségbeli szövetségeseink védelmével kapcsolatos álláspontunkról".