"A jelenséget úgy kell elképzelni, mintha egy membránt alulról megütnének. Ennek a rezgései tovább terjednek a fölötte lévő levegőben. A levegő felfelé ritkul, a töltött részecskék átveszik a levegő helyét, ez a 60-1000 kilométer magasságig terjedő ionoszféra. Itt mintegy húsz perccel a földrengés után az elektronok rezgésében, mozgásában elektromágneses hullámot lehetett érzékelni, ami szinte hangsebességgel terjedt"
- fejtette ki a szakértő.
A jelenség észlelése a lökéshullám terjedésének, fizikai elveinek megértésében segíthet, az előrejelzésben viszont egyelőre nem.
Zágoni Miklós szerint viszont a tenger alatti földrengés, azaz a cunami esetében például a húsz perccel a rengés utáni észlelés is számíthat, mivel ebben az esetben a terjedés egy-másfél órába is telhet, így jut idő arra, hogy megtegyék a szükséges intézkedéseket.
A 7,9-es erősségű, április 25-i földrengés nepáli halálos áldozatainak száma meghaladja a nyolcezret, a sérülteké pedig 17800-ra nőtt a legfrissebb adatok szerint. Sokakat továbbra is eltűntként tartanak számon.
Nagyon nagy földmozgás történt, hasonló esemény, az indiai és az eurázsiai lemez egymásnak nyomulása okozta egykor a Himalája kiemelkedését is. Az áprilisi földmozgás hatására pedig a csúcs 2,5 centiméterrel lejjebb került - mondta el Zágoni Miklós.
Az ENSZ számvetése szerint a rengés következtében körülbelül 256 ezer épület teljesen megsemmisült, 213 ezer pedig súlyosan megrongálódott. Az országban továbbra is százezrek laknak sátrakban, miután hajléktalanná váltak a katasztrófában.