A tisztviselő sajtóértekezletén elmondta, hogy nem volt egyetértés a tárgyalóküldöttségek összetételében és ezért kellett módosítani a kezdési időpontot. Kedden már szeretné elküldeni a meghívókat a genfi tárgyalásokra. A tervek szerint mintegy hat hónapig tart majd a folyamat, amelynek során a felek a kezdetekben nem tárgyalnak közvetlenül egymással. A tárgyalások első szakasza szerinte 2-3 hétig tarthat, s ennek során a tűzszünetre koncentrálnak majd, valamint arra, hogy miként lehetne megállítani az Iszlám Állam terrorista szervezet előretörését, illetve fokozni a humanitárius segítségnyújtást. Azt is közölte, hogy nem lesz ünnepélyes megnyitó.
Hozzátette, az országos tűzszünet megteremtéséről tárgyalnának, de
a tűzszünetet nem terjesztenék ki a terrorista szervezetnek tekintett Iszlám Államra és az an-Nuszra Frontra.
Az IÁ és az an-Nuszra ideológiailag meglehetősen közel állnak egymáshoz, lényegében csak az a különbség a két szervezet között, hogy az utóbbi az Iszlám Állam fő riválisának számító al-Kaidának tett hűségesküt 2012-ben. Mindazonáltal a közelmúltig messze nem volt egyértelmű, hogy Genfben is egy kategóriába sorolják őket. Az an-Nuszra ugyan rajta van az USA terror-listáján, ugyanakkor a Washington szövetségesének számító Katar még tavaly ősszel is amerikai gyártmámyú rakétákkal támogatta őket.
A tárgyalások menetében további nehézséget jelenthet, hogy a török külügyminiszter arra figyelmeztetett, veszélyes lesz, ha kurd erők részt vesznek az ENSZ égisze alatt zajló tárgyalásokon, mert az maga után vonná a tárgyalások kudarcát.
Mevlut Cavusoglu újságíróknak kijelentette, Törökország terroristának minősíti a szíriai kurd erőket, amelyeket azzal vádolt meg, hogy együttműködnek a Törökországban betiltott kurd felkelő szervezetekkel. Ezért nekik nincs helyük a szíriai ellenzék sorában a genfi tárgyalásokon.
Az öt éve tartó szíriai polgárháború lezárása érdekében az elmúlt években már két tárgyalási sorozatot is tartottak Genfben, de egyik sem vezetett eredményre.