A szervezet hiteles videók és fotók ezreinek alapos elemzésére alapján jutott erre a megállapításra.
A Felhalmozott készletek: az Iszlám Állam fegyverkezése című elemzés szerint a szervezet a fegyvereket főként iraki katonai készletekből zsákmányolta. Ezek a fegyverek több mint két tucat különböző országból származnak, így Oroszországból, Kínából, az Egyesült Államokból és európai uniós tagállamokból is. Ezek a fegyverszállítmányok esetenként olajkereskedelmi egyezmények, Pentagon-szerződések és NATO-felajánlások révén jutottak Irakba.
"Az Iszlám Állam által használt rengeteg és sokféle fegyver tankönyvi példája annak, hogyan járul hozzá a fegyverkereskedelem a szörnyűségekhez" - mondta Patrick Wilcken, az Amnesty International fegyverellenőrzéssel, biztonsággal kapcsolatos kereskedelemmel és emberi jogokkal foglalkozó kutatója.
Wilcken szerint a rossz szabályozás és az Irakba évtizedek óta ellenőrzés nélkül áramló óriási mennyiségű fegyver az Iszlám Állam és más fegyveres csoportok "ölébe hullott". Miután 2014 júniusában átvették a hatalmat Irak második legnagyobb városa, Moszul felett, az Iszlám Állam harcosai elképesztő mennyiségű, a legkülönbözőbb helyeken gyártott fegyvert zsákmányoltak az iraki készletekből. Voltak köztük az Egyesült Államokban gyártott fegyverek és katonai járművek is, amelyeket arra használtak, hogy az ország más részeire is kiterjesszék hatalmukat, ahol óriási pusztítást végeztek a civil lakosság körében. Az Iszlám Állam arzenáljában találhatók komoly fegyverek is, mozgatható légvédelmi rendszerek, irányított páncéltörő rakéták, harci járművek, valamint orosz AK, amerikai M16-os, valamint Bushmaster típusú lőfegyverek is.