Bejött az antiszemita kártya: Németországban is vetítik a Saul fiát

Nemes Jeles László rendező első nagyjátékfilmjét kedd este nagy sikerrel vetítették Berlinben egy meghívásos, előzetes bemutatón a holokauszt zsidó áldozatainak kártalanításáért küzdő nemzetközi civil szervezet, a Jewish Claims Conference (JCC) szervezésében, amely a Magyar Nemzeti Filmalap mellett a film gyártásában is közreműködött finanszírozóként.

A német főváros egyik legpatinásabb filmszínházában, a Delphi Filmpalastban rendezett eseményen csaknem valamennyi német parlamenti párt és több tekintélyes civil szervezet képviseltette magát.

A vetítés utáni pódiumbeszélgetésen Greg Schneider, a JCC ügyvezető alelnöke egyebek mellett arról beszélt, hogy

a túlélők visszaemlékezéseiben közös elem, hogy a vészkorszak emlékét meg kell őrizni és tovább kell adni, ezért is igen hálás, hogy elkészült a Saul fia, hiszen nézők százezreihez, akár millióihoz viszi közelebb a történteket.

Sipos Gábor, a film egyik producere az MTI-nek azt mondta:

a Saul fiát Németországban forgalmazó nemzetközi cégnek "ügyesen kell lavíroznia", hogy a német nézőket beültesse a filmre. Az alkotók remélik, hogy ez sikerül is majd, és a film révén a holokauszt témája ismét bekerül a közbeszédbe, és a felnövekvő nemzedékek is megismerkednek vele.

Korábban ugyanis maga az elsőfilmes mester, Nemes-Jeles László panaszkodott arra, hogy 

az „egész német filmgyártás” tevékenysége nem más, mint történelemhamisítás mesterfokon, ami mögött egy egész gépezet áll.”

Majd ígéretet tett arra, hogy ez ellen felveszi a harcot.

A recept a szokásos:

Röhrig Géza, a film főszereplője az MTI-nek nyilatkozva kiemelte, hogy a hatvanas-hetvenes években Nyugat-Németországban példás módon szembenéztek a náci múlttal, de mostanra mintha alábbhagyott volna ez a múltfeldolgozó munka. Hozzátette:

reméli, hogy a német nézők és a média "nem szabotálják el" a Saul fiát, hanem "adnak egy esélyt" a filmnek.

Ki tudna egy ilyen invitálásnak ellenállni?!