Benkő Tibor honvédelmi miniszter videokonferenciával egybekötött sajtótájékoztatót- és háttérbeszélgetést tartott az Irakban szolgáló magyar katonák helyzetéről a Honvédelmi Minisztériumban.
A tárcavezető szerint az elmúlt időszakban több valótlan hír is megjelent a magyar misszióval kapcsolatban, ezért tisztázta: a szolgálatot teljesítő kétszáz katonának csak egy része vesz részt a NATO vezette misszió tevékenységében, többen az Egyesült Államok által vezetett nemzetközi koalíció tagjaként vannak jelen. Feladataikat a bagdadi kormány kérésére, a magyar Országgyűlés felhatalmazásával végzik. A kiképzési teendőket ugyan felfüggesztette a NATO, de a magyar katonák más területen is aktívak.
Benkő szerint egy békemisszió esetén nem lehet teljes biztonságról beszélni, de a műveleti területre való kiküldés előtt elemzik az információkat, hogy a lehető legnagyobb biztonságot tudják garantálni a fegyvereseink számára. A Magyar Honvédség parancsnoka, valamint helyettese hetente videokonferenciát tartanak minden misszió vezetőjével, ahol meghallgatják a parancsnokok beszámolóit, az új kihívásokat és az esetleges intézkedéseket.
Az iraki kontingens parancsnoka, Farkas Sándor alezredes ismertette,
Fokozott biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, a katonák bunkerbe vonultak és repeszálló mellényt, sisakot viseltek, csak engedélyezett mozgásokat hajthattak végre. A parancsnok leszögezte, hogy jelenleg rendben vannak, felkészültek arra, hogy bármire reagálni tudjanak.
A Magyarországon tartózkodó, aggódó hozzátartozók számára családsegítő szolgálatot hoztak létre megnyugtatásukra. A parancsnokon kívül négy katona is bekapcsolódott a beszélgetésbe, egyikük elmondása szerint biztonságban érzik magukat.
Nincs döntés
Benkő beszélt az iraki parlament kéréséről is, amiről érdemes kihangsúlyozni, hogy döntés továbbra sem született. A jelenlévő képviselők azzal a javaslattal fordultak a bagdadi kormány felé, hogy szüntessék meg a külföldi katonák iraki tartózkodásának jogalapját, de ilyen jellegű határozat továbbra sincs érvényben.
A honvédelmi miniszter azt is egyértelművé tette, hogy például Irak és Szíria nem arról híres, hogy ott béke van, ezért előfordulhat még támadás, de az a feladatuk, hogy ezekre felkészüljenek.
Irán Kászim Szulejmáni amerikaiak által történt likvidálása után ballisztikus rakétákat lőtt ki két iraki támaszpontra, az egyik az Ain al-Aszad, a másik az észak-iraki erbíli bázis volt, de az iráni állami tévé propagandájával szemben nincsenek halálos áldozatai a csapásnak.
Rakétákat lőtt ki Irán: azt mondják, 80 amerikai katona meghalt, mások szerint áldozat sincs
Irán 22 rakétával támadta szerda hajnalban az iraki Ain al-Aszad légitámaszpontot, amelyen az amerikai vezetésű nemzetközi katonai koalíció különböző nemzetiségű kontingensei teljesítenek szolgálatot, valamint Erbíl várost - közölte az iraki hadsereg. A bázist 17 rakétával vették célba, a városban lévő külföldi katonai célpontokat pedig öttel.