Martin Schäfer a kormányszóvivői tájékoztatón elmondta, azt "hallani, és remélhetőleg úgy is lesz", hogy a görög külügyminiszter részt vesz a tanácskozáson. Úgy vélte, "pontosan ez a helyes megközelítés", hiszen minden ügyben az érintettekkel kell tárgyalni, és nem az érintettekről.
Újságírói kérdésre elmondta, nem tévedés a demars (figyelmeztető tiltakozás) kifejezést használni a német kormány képviselőinek a V4 csúcsra vonatkozó tevékenységével kapcsolatban. A német nagykövetségek részéről mind a négy érintett fővárosban folytattak megbeszélést a helyi kormány képviselőivel a német kabinet meggyőződéséről - mondta.
Steffen Seibert kormányszóvivő azt mondta, teljes tévedés, hogy Németország meg akarta akadályozni a találkozót. Berlin a "közös európai felelősségre" kívánta felhívni a figyelmet, amiben nincs semmi rendkívüli - tette hozzá.
Arra a felvetésre, hogy a V4-ek egy olyan elképzelést terveznek megtárgyalni, amely Görögország kirekesztésével járna a belső határellenőrzés nélküli schengeni övezetből, Steffen Seibert hangsúlyozta, hogy amikor a német kormány európai megoldásról beszél, akkor "összeurópai megoldásra" gondol, amelyből egy európai ország sem marad ki, és nem valamely európai ország kárára valósul meg.
Hozzátette, hogy a német kormány meggyőződése szerint az uniós külső határok védelmének javításáról kell gondoskodni. Ez a legfontosabb feltétele annak, hogy sikerüljön a menekültek beáramlásának "rendezése, irányítása, és végül csökkentése", és a külső határ hatékony ellenőrzése nélkül veszélybe kerül a mozgás szabadsága a schengeni övezetben - fejtette ki Steffen Seibert.
Kiemelte, hogy az Európai Bizottság fontos előterjesztést készített egy uniós határ-, és partvédelmi szervezet kiépítéséről, és Németország szerint ezt a tervet a lehető leggyorsabban, még az idei első fél évben meg kell valósítani.
A Nyugat-Balkánt is bevonnák a tárgyalásokba
"Mindkét kormányfő egyetértett a migrációs nyomás sürgős szabályozásának szükségességében, a Nyugat-Balkán országainak bevonásában a migrációs válság megoldásába és az európai szintű egyeztetett eljárás követelményében"
- olvasható abban a közleményben, amelyet a cseh kormányhivatal adott ki Bohuslav Sobotka és Werner Faymann hétfői prágai tárgyalásairól.
A cseh média értékelése szerint Ausztria álláspontja a migrációs válságban az utóbbi hónapokban több területen is közelebb került a V4-ek álláspontjához.
Ausztria például januárban bejelentette, hogy a következő években korlátozni fogja a befogadandó menekültek számának felső határát. A bécsi sajtó pedig azt írta, hogy az osztrák kormány nyomást próbál gyakorolni Szkopjére, hogy minél határozottabban korlátozza a migránsok bejutását Európába és ennek érdekében katonákat ajánlott fel Macedóniának a határok védelmére.
A négy visegrádi ország kormányfőjének rendkívüli csúcstalálkozójára hétfőn délután kerül sor Prágában. Meghívást kapott a bolgár miniszterelnök és a macedón államfő is. A tanácskozás fő témája a migrációs válság lesz.