Viszonylag ritka, hogy félnyilvánosság előtt ilyen részletekbe menő, kiterjedt kritikát fogalmazzon meg egy jegybankelnök, de
az az elemzők számára nem jelentett újdonságot. A magyar gazdaság sebezhető, a gazdaságpolitika nem jó – fogalmazott az Alfahír stúdiójában Bod Péter Ákos közgazdász professzor, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke.
Felidézte, hogy
Többek között abszurdnak nevezte azt is, hogy a jegybank a forint gyengülésével „realizált” nyereséget, majd azt forgatta bele az alapítványokba, ahol aztán ezek a pénzek elvesztették közpénz jellegüket.
Beszélgettünk az elszabaduló inflációról is. Bod Péter Ákos arra figyelmeztetett, hogy a jelenlegi 20 százalék fölötti infláció még „faramuci”, ugyanis abban még szerepel a nyomott benzin ár, ez pedig tegnapelőtt megszűnt. Hozzátette, a jegybanknak a kamatpolitikával hűtenie kellett volna a gazdaságot az infláció visszafogása érdekében.
„Ha 22 százalék az infláció, akkor a Nemzeti Bank nem mondhatja, hogy mindent jól csinált, és persze, hogy nem csinált mindent jól”
- szögezte le a közgazdász, majd hozzátette:
Azt azért elismerte, hogy egy pont után mondhatja azt a jegybank is, hogy végesek az eszközei, hiszen az inflációt itthon nagyban befolyásolja a forint árfolyama, miközben hazánk nemzetközi besorolása a b-kategóriába esik, a szlovákoké, a cseheké pedig például a-besorolású
„Több szerénység kellene a magyar gazdaság intézőitől”
- ismételte meg, ezúttal kibővítve a címzettek listáját.
Szomorúnak nevezte, hogy 30 évvel a rendszerváltozás után arra a kérdésre kell választ adnia, hogy csődbe kerül-e Magyarország. Szerinte nem, bár gondok lehetnek, de van fölöttünk ma már védőernyő, a Valutaalap és az Európai Unió.
A magyar pénzekről szóló elhalasztott európai tanácsi döntés kapcsán azonban a közgazdász figyelmeztetett, naivitás azt gondolni, hogy a tagállamok miniszterelnökei a magyar ügyben nem néznek át asztalon, és nem veszik figyelembe például az Ukrajnának szánt támogatás, vagy a globális minimumadó vétóját. Bod Péter Ákos szerint a kormány lehetetlen helyzetbe sodorta magát, ostobaságból, vagy makacsságból, vagy valami nehezen magyarázható motívumból.
Matolcsy György azzal sokkolta a kormánypárti képviselőket (is) a hétfői bizottsági ülésen, hogy pénzügyileg a világ negyedik-ötödik legsérülékenyebb országa hazánk. Ezt úgy magyarázta Bod Péter Ákos, hogy szemben a már hivatkozott Csehországgal és Szlovákiával,
A Valutaalap Európa-térképén van egy Eurózóna, feltüntetnek egyéb fejlett országokat,
Amikor minden előkészítés nélkül Matolcsy György rátért arra, hogy az embereknél rengeteg pénz van, és abból lehetne finanszírozni a költségvetési hiányt, akkor a magyar ember elképzel valamit, és jönnek a régi félelmek – kommentálta azt a felvetést, hogy a lakosság párnáiban elrejtett 8 – 8,5 ezer milliárdot be kellene csatornázni a gazdaságba. Bod Péter Ákos szerint
ugyanakkor arról beszélt is, hogy szerinte egy EU-tagállamban az állam az emberek megtakarításait nem fogja lenyúlni, bár tíz évvel ezelőtt abban sem hitt, hogy
„elveszik a trafikot a szomszéd nénitől, mégis elvették”.
Matolcsy György hétfőn, Orbán Viktor pedig az őszi parlamenti nyitányon beszélt egy több ezer milliárdos hitelről, amit hazánk a pénzpiacokról venne föl, és energiahatékonysági célokra fordítana. Azt elismerte Bod Péter Ákos is, hogy a magyar energiahatékonyság elszunyókált egy évtizedet, és a rezsicsökkentés bevezetése is marhaság volt ebből szempontból, hiszen visszafogta az alternatív energiaforrások kiépítését, ugyanakkor a pénz ott van az Európai Unióban, nem kell ezért kimenni a drágább pénzpiacra.
Őszintén szeretném, hogy ezek dolgok a menjenek előre, mert a teher a gyerekeinken lesz – fogalmazott, hozzátéve:
A hatósági áras benzin bevezetése kapcsán felidézte, hogy azt 2021 novemberében, az országgyűlési választásokra való ráfordulásra időzítve vezették be, aminek a kisember nagyon örült, de végül üzemanyaghiányt okozott. Ennél is érdekesebb volt egy másik meglátása:
„Nekem az a gyanúm, hogy ennek (a gyengülő magyar forint miatt egyre olcsóbbá váló üzemanyag utáni bevétel – a szerk.) egy része külföldre ment, itt nagyon-nagy vagyonok is keletkeztek. Annak idején is volt óriási nagy visszaélés, amikor a dízelt két áron adták, fűtőolajként és motorolajként. Olajszőkítés, ez a régmúlt, reméltem én. De visszajött ez, és nem hiszem, hogy ebben milliárdok ne keletkeztek volna”
- mondta a műsorban Bod Péter Ákos.
Az élőben sugárzott interjút itt tudja megnézni: