Bizonyos feltételek teljesülése esetén tudja támogatni Budapest a 2023-as atlétikai világbajnokságra tervezett atlétikai stadiont. Karácsony Gergely öt követelést szabott meg a kormány számára, hogy milyen feltételek teljesülése esetén támogatnák az új atlétikai centrum megépítését. Az előterjesztést szerdán nyújtja be Karácsony Gergely a Fővárosi Közgyűlésnek.
Közös sajtótájékoztatón jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester és Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester, hogy Budapest milyen feltételekkel hajlandó támogatni a 2023-as atlétikai világbajnokság rendezését.
Budapest főbb követelései a kormány felé:
- A következő öt évben, az Egészséges Budapest Program keretében 50 milliárd forintos forrás jusson a kerületi önkormányzatoknak az egészségügyi alap- és szakellátás fejlesztésére.
- A kormány korábban Tarlós Istvánnal kötött megállapodása maradjon érvényben és tartsa be a kormányzat.
- A zöldterületek növelését tartsa szem előtt a kormányzat
- Átlátható és nyilvános legyen minden beruzással kapcsolatos szerződés
- A megépülő sportkomplexumok ne csak az élsportra, hanem közösségi használatra is igénybe vehetőek legyen.
Karácsony Gergely a sajtótájékoztatón úgy fogalmazott.
hamarosan kiderülhet, milyen lesz a viszony Budapest és a kormány között. De a főpolgármester szerint most minden szereplő győztes lehet.
Karácsony Gergely a hétfő esetén folyamán telefonon tájékoztatja majd a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnökét annak érdekében, hogy vegye figyelembe, még egy ideig nem lesz döntés, amíg a kormány nem dönt a feltételek teljesítéséről.
A HVG információi szerint egyébként az előterjesztésben többek között az is szerepel:
"A Karácsony Gergely vezette közgyűlés minden nagyobb beruházásnál három szempontot tart szem előtt: „nem csökkenhet a zöldfelület nagysága, kiemelt fontosságú a beruházások hosszú távú fenntarthatósága, valamint a finanszírozás átláthatósága.”
Ha a közgyűlés elfogadja a határozatot, Karácsony Gergelyék csak akkor támogatják az atlétikai-vb megrendezését, ha feltételeiket és a fent tárgyalt szempontokat
a kormány nyilvános kormányhatározatba foglalja még idén.
Korábban írtuk:
Karácsony Gergely megválasztása óta kérdéses volt a Ferencváros déli és Csepel északi részére tervezett stadion ügye, mivel a főpolgármester korábban úgy nyilatkozott, hogy az alapvető hozzáállásuk jelenleg nem támogató.
A múlt héten azonban a Magyar Atlétikai Szövetség tájékoztatása szerint pozitív és előremutató egyeztetés zajlott a sportági szövetség és a főpolgármester között.
A beszámoló szerint a sportági szövetség tájékoztatta Karácsony Gergelyt arról, hogy ha visszamondják a világbajnokságot, annak számos azonnali és hosszú távú hatása van. Akár több tízmilliárdos kártérítési igényt is benyújthat a Nemzetközi Atlétikai Szövetség, amelyet Magyarországnak kell kifizetnie, illetve ez a döntés évtizedekre visszavetheti a magyar atlétikát, az utánpótlást, a modern képzéseket, illetve le kellene mondani arról, hogy megannyi fiatalnak és idősebbnek sportolási lehetőséget kínáljanak.
Mielőbbi döntésre kérik Magyarországot
A Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke, Sebastian Coe nyílt levélben fordult a Magyar Atlétikai Szövetséghez és a Magyar Kormányhoz.
A levélben Sebastian Coe arra kéri a világbajnokság rendezéséről szóló nemzetközi szerződést aláíró magyar feleket, hogy november végéig jelezzék egyértelműen, Budapest városvezetése támogatja-e az atlétikai világbajnokság megrendezését és az atlétikai központ felépítését.
Levelében az elnök egyetért azzal, hogy a demokratikusan megválasztott városvezetés kialakíthatja álláspontját a vb-vel kapcsolatosan, ugyanakkor leszögezi, hogy a Nemzetközi Atlétikai Szövetségnek sürgősen tudnia kell, hogy az új főpolgármester és városvezetés támogatja-e a világbajnokságot.
„Ha bármilyen okból kifolyólag nem épül fel a központ – ami komoly következménnyel jár a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokság megrendezésére –, haladéktalanul új házigazdát kell találnunk az eseménynek”
– idézi Sebastian Coe-t a MASZ honlapja.
A csepeli képviselő-testület egyébként támogatta az atlétikai stadion és a városfejlesztését célzó beruházásokat.
A kerület polgármestere, Borbély Lénárd szerint a Csepelt is érintő beruházás keretében hetvenhét hektárnyi közpark jönne létre, négyezer fával gazdagodna a terület, három gyalogos-kerékpáros híd épülne meg, és a projekt felgyorsítaná a csepeli HÉV rekonstrukcióját is.
A Fővárosi Közgyűlés elé szerdán terjeszti be Karácsony Gergely főpolgármester az előterjesztést.