Ez jellemző most hazánk lakáshelyzetére, európai viszonylatban:
- Hazánkban az egy főre jutó lakóingatlan terület Európa más országaihoz képest az alacsonyabbak között található.
- Bár még így is magasabb, mint a régió más országaiban (például: Lengyelországban, Szlovákiában vagy Romániában).
- Európai viszonylatban nézve a rossz lakáskörülmények között, illetve zsúfoltan élő lakosság aránya nagyon magas nálunk.
- A magyarországi régiók közötti nagy eltéréseket nem csökkenti, hogy ott épülnek új lakások, ahol amúgy is jobb A lakáshelyzet.
A Portfolio elemzése rámutat:
Magyarországon a lakosság több mint negyede olyan helyen él, ahol nedvesek a falak és a padló, a tetőn befolyik a víz, vagy elkorhadtak a nyílászárók.
Az Európai Unióban ez az arány csupán 15 százalékos, hazánknál csak 3 ország áll rosszabban ilyen téren.
Ráadásul a magyar lakosság több mint 40 százaléka olyan lakásban élt tavaly, ahol a család tagjainak számához, életkorához vagy családi állapotához képest nem volt elegendő terület, szoba az otthonban.
A felmérésből az is kiderül, hogy Közép-Magyarországon a legkedvezőbb a helyzet, itt csak a lakások 4 százaléka rossz minőségű, a Dél-Alföldön viszont kríziszónának számít: itt 14 százalék az élhetetlen lakóingatlanok aránya.
Ezen kívül az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon lenne égető szükség új lakások építésére, de épp ezeken a területeken nem történnek ilyen jellegű befektetések.
A legkevesebb új lakást azonban pont Észak-Magyarországon húzták fel 2015-ben, és a kiadott építési engedélyek száma is itt volt a legalacsonyabb.
Bár az alföldi régiók valamivel jobban állnak, ég és föld a különbség az ország többi területéhez képest.