Az eredeti tervekkel ellentétben a londoni alsóház nem szavaz kedden a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodásról – mondta soron kívül tartott hétfő délutáni parlamenti felszólalásában Theresa May brit miniszterelnök.
A kormányfő kijelentette: jóllehet az Európai Unióval elért egyezmény számos kulcsfontosságú pontjának széles körű a támogatottsága, egy elem, az ír–északír határellenőrzés visszaállításának megakadályozását célzó tartalékmegoldás esetében „mélységes aggályok tapasztalhatók”, és ha a megállapodásról szóló szavazást az eredeti terveknek megfelelően kedd este megtartották volna, az egyezményt az alsóház „jelentős többséggel” elutasította volna.
May szerint ezért a kormány elhalasztja a szavazást, ő pedig még a csütörtökön kezdődő EU-csúcsértekezlet előtt tárgyal már uniós országok vezetőivel, valamint az Európai Bizottság és az Európai Tanács vezetőségével, áttekintve velük az egyezmény azon elemeit, amelyekkel kapcsolatban a londoni alsóház „aggályainak adott hangot”.
A szavazás elhalasztását tegnap már brit sajtóhírek is valószínűsítették.
Kétségbeesett időhúzás? Elhalaszthatják a szavazást a Brexit-megállapodásról
A The Sunday Times című konzervatív vasárnapi brit lapnak név nélkül idézett kormánytagok és kormányzati tanácsadók egybehangzóan azt mondták, hogy várakozásuk szerint Theresa May hétfőn bejelenti a parlamenti szavazás elhalasztását, annak érdekében, hogy az Európai Unió jövő csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozóján megpróbálkozhasson még egy utolsó diplomáciai erőfeszítéssel az egyezmény módosítására.
A magyar állami hírügynökség tudósítása szerint a hírre a brit font 18 havi mélypontra zuhant hétfő délután a dollárral szemben.
Röviddel háromnegyed öt előtt a bankközi devizapiacon 1,26 dollárra gyengült a font, ilyen alacsonyan utoljára 2017 közepén jegyezték. Az euróval szemben 90,47 pennyre süllyedt a brit fizetőeszköz árfolyama, legutóbb szeptember 5-én volt ilyen gyenge.
Ugyanekkor a londoni börze irányadó FTSE100 indexe napon belüli mélypontra, 6750 pontra süllyedt, ami 0,44 százalékos gyengülés a pénteki záróértékéhez képest. Hétfőn eddig a napon belüli csúcsa 6817 pont volt.
Az uniós bíróság kimondta, hogy az Egyesült Királyság visszavonhatja kilépési szándékát
Az Egyesült Királyság szabadon és egyoldalúan visszavonhatja az európai uniós tagságának megszüntetésére vonatkozó szándékának korábbi bejelentését - közölte döntését az Európai Unió Bírósága hétfőn.Mivel számos brit politikus, jogi szerv és a skót bíróság is annak megválaszolására kérte az uniós bíróságot, hogy visszavonható-e egyoldalúan a kilépési szándékról tett bejelentés, ezért a szervezet álláspontot foglalt a kérdésben.