Karácsony Gergely győzelme és az ellenzék előretörése régi/új helyzetet teremtett: a következő években mind Orbánék, mind a most győztes ellenzék veszélyes aknamezőn lépdel, ugyanis a kormányoldal nem politizálhat erőből, Karácsonyéknak pedig kevés lesz az ellenálló politika és retorika.
Karácsony Gergely győzelme és a kerületek többségének megszerzése természetesen óriási siker az ellenzéki oldalnak, még akkor is, ha tudjuk, a főpolgármester egy kiüresített, hatásköreitől jórészt megfosztott posztot vesz át Tarlós Istvántól. Attól a főpolgármestertől, aki annak ellenére sem tudott elég lobbierőt felmutatni, hogy
Ennek fényében Karácsony Gergelynek rettenetesen nehéz dolga lesz, hiszen miután a főváros saját bevételei ezt nem teszik lehetővé, a kormánynál kell majd lobbiznia minden jelentősebb (és megígért) infrastrukturális beruházás esetén, vagy csupán a működtetés területén: elég, ha a BKV finanszírozására, pontosabban annak hiányára gondolunk.
Ez még Tarlós Istvánnak sem sikerült minden esetben, sőt, jól tudjuk, hogy az elmúlt években a főpolgármester komoly harcokat vívott a kormány által a "nyakára ültetett", budapesti fejlesztésekért felelős politikusokkal. Tarlós jól látta a veszélyt, ugyanakkor Karácsony Gergely esetében ez hatványozottan igaz.
A jelenlegi helyzetben ugyanis felértékelődik Fürjes Balázs, Budapest és a fővárosi agglomeráció fejlesztéséért felelős államtitkár szerepe. A fideszes politikus 2018 májusa óta felel a fővárosi fejlesztésekért, most viszont az ellenzéki főpolgármester mellett jóval nagyobb feladat hárul majd rá: képviselje, kommunikálja és a kormány, illetve a Fidesz sikerének állítsa be a fővárosi fejlesztéseket.
Emellett a kormány a fővároshoz tartozó beruházások lassításával, akadályozásával, vagy éppen a fővárosnak járó pénzek visszatartásával rendkívül nehéz helyzetbe tudja hozni Karácsonyt, ez ugyanakkor kétélű fegyver. A Fidesz ugyanis nem engedheti meg magának, hogy
És persze azt is tegyük hozzá, hogy egy lerohadó főváros felelőssége a kormányzatra is könnyen ráéghet.
Ugyanez igaz a leendő főpolgármesterre is, a lerobbanó, fekete kormot eregető tömött buszok, a dugótól megfulladó és 40 fokos metrószerelvények városában kevés lesz a függetlenség és a kormánnyal szembeni szabadságharc, különösen úgy, hogy erre nem is biztos, hogy lesz ereje. Karácsony Zuglóban ugyanis már megtanulhatta, milyen az, amikor lobbicsoportok cincálják szét az önkormányzatot. A posztjából fakadóan most nagyon hasonló helyzetbe került, ahol nemcsak a mögötte álló heterogén politikai erők, de a kerületi érdekek kereszttüzében sokszor teljesen elmosódnak majd a frontvonalak, ahol alkalmi érdekszövetségek tehetnek keresztbe neki, vagy épp ellenkezőleg, támogathatják meg.
Emellett ne felejtsük el, hogy Karácsony Gergely győzelme a Fidesz számára remek lehetőség a főváros - vidék háború elképesztően sokszor lejátszott karcos bakelitjét feltenni, különösen úgy, hogy a fővárosi politikai elit, értelmiség, és Budapest központú balos sajtó partner is ebben. A nemcsak értelmetlen, de legalább az ország szempontjából elképesztően káros különmeccs ugyanis mindkét oldal számára gyümölcsöző lehet (erről bővebben Kardos Gábor írt kiváló elemzést az Azonnali.hu-n), hiszen a Fidesz számára remek mozgósító erő a vörös és hálátlan Budapest, és fordítva, a mucsai, műveletlen, barbár és persze narancsnak beállított magyar vidék régi-régi toposza is termékeny talajra hullik a fővárosban. Ha pedig a politikai elitünk kellőképpen rövidlátó, akkor a potmétert feljebb csavarva újra hallhatjuk majd a "fejlesztéseket, forrásokat elszívó főváros", illetve a "magyar GDP negyven százalékát adja Budapest" értelmetlen, torz és persze hazug lózungjait, az erre fogékonyak legnagyobb megelégedésére.
Egy biztos, a magyar politika október 14-től sokkal izgalmasabb lett.