Nemrég derült ki, hogy a volt műsorvezetőt milánói főkonzulnak nevezték ki, máris jó híreket kapott.
A Fidesz a sokadik házi bohócot nevezi ki magasrangú diplomatáknak
Mindezt egy kellően gátlástalan kormány egészen könnyen ki tudja használni. A recept sem bonyolult. Először nem árt deklarálni nemzetközi szinten jó hangos kocsmai stílusban, hogy a világban hatalmas változások zajlanak, a hagyományos diplomácia ortodoxszá vált, a fontos döntések úgyis a nemzetközi csúcsokon születnek meg (körülbelül így kezdett a második Orbán-kormány 2010-ben).
A Bors nevű bulvárlap számol be róla: Szijjártó Péter külügyminiszter aláírta kedden azt a rendeletet, amely alapján jelentősen, de különböző mértékben emelkedik a külszolgálaton lévő diplomaták fizetése.
A lap azt írja, az augusztusban hatályba lépő rendeletnek Csiszár Jenő örülhet a legjobban: ha a volt műsorvezető most foglalná el főkonzuli tisztségét Milánóban, havi bruttó 1 millió 955 ezer forintos illetményre számíthatna, így azonban ősztől havi 2 millió 187 ezer forintos fizetése lesz.
Ez annak köszönhető, hogy 425 ezer forintról (egy 2012-es miniszteri rendelet szerint 1371 euróról, ami mai árfolyamon 420 ezer forintnak felel meg) 475 ezerre nőtt a milánói állomáshely deviza-alapilletménye. Nagyköveteknél és főkonzuloknál ezt szorozzák fel 4,6-tal, ami a legmagasabb fizetési kategória. Csiszár lakhatási költségtérítésre is számíthat, ennek alapja havi 300 ezer forint, amit a rendelet szerint Milánóban 156 százalékos szorzóval kell számolni.
Frissítés: KKM-reakció
A hírre reagált a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtóosztálya is. Szerkesztőségünkhöz eljuttatott levelük szerint 2017. augusztus 1-jétől hatályos változások eredményeként a külképviseleteken dolgozó munkatársak átlagos jövedelemszintje kis mértékben emelkedik, a fokozottabb differenciálás miatt a kollégák egy részének jelentősebben, másoknak kevésbé nő a fizetése, és vannak olyanok is, akiknél csökken a juttatás szintje.
Mint írták, ezzel az intézkedéssel a magyar diplomaták javadalmazása EU-28-as összehasonlításban már nem a 27., hanem a 25. helyre lesz elegendő, és immár eléri a V4-ek másik három országa által alkalmazott juttatási szint kétharmadát.
A fizetés meghatározásakor az adott ország életszínvonala mellett az életkörülményeket, illetve a munka összetettségét és a külgazdasági és külpolitikai prioritásokat is figyelembe vettük – fogalmazott a KKM.