Csökkent az Egyesült Államok ipari termelése

Májusban 0,2 százalékkal mérséklődött az ipari termelés az Egyesült Államokban az áprilisihoz képest, abban a hónapban még 0,5 százalékos volt a havi visszaesés. A Fed az áprilisi mutatót felülvizsgálat után módosította 0,3 százalékról 0,5 százalék csökkenésre.
 
Elemzők az ipari termelés 0,3 százalékos növekedését jelezték májusra.
 
Az ipari termelés májusban az egy évvel korábbihoz képest 1,4 százalékkal emelkedett.
 
A kapacitáskihasználtság mutatója májusban az előző havihoz képest 0,2 százalékponttal 78,1 százalékra csökkent, így 2,0 százalékponttal marad el az 1972 óta vezetett statisztikák halmozott átlagától.
 
Az ipari termelés májusi csökkenését elemzők a dollárerősödés versenyképesség-csökkentő hatásának, valamint az időnként termelési fennakadásokat, illetve a lakossági keresletben csökkenést okozó szélsőséges téli időjárás utóhatásának tulajdonítják. Az ipari termelés májusi csökkenése ellentmond a foglalkoztatás javulása és a lakossági fogyasztás növekedése által jelzett pozitív makrogazdasági mutatóknak.
 
Az ipari termelésnek mintegy a háromnegyedét adó feldolgozóipari termelés 0,2 százalékkal csökkent májusban azt követően, hogy az előző két hónapban némi emelkedést mutatott. A feldolgozóipar teljesítménye a Fed kimutatása szerint májusban nagyjából megfelelt a januárinak.
 
A járműgyártás teljesítménye májusban 1,7 százalékkal nőtt, de ezt bőven ellentételezte a más ágazatokban történt csökkenés, például az olajiparban, a szénbányászatban, az élelmiszeriparban és a repülőgépiparban.
 
A bányaipar teljesítménye 0,3 százalékkal csökkent májusban, ami már sorban az ötödik havi csökkenése volt. Az egy évvel korábbitól az ágazat teljesítménye 0,3 százalékkal marad el.
 
A közszolgáltatók teljesítménye az előző két havi nagy visszaesés után májusban 0,2 százalékkal nőtt, és 1,3 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit.