Egy a demokráciával foglalkozó jelentés szerint a tekintélyelvűség erősödik több országban is a Covid-19 világjárványnak köszönhetően - erről írt hétfő reggel a Politico.
A lap szerint az International Institute for Democracy and Electoral Assistance (IDEA) felmérése azt mutatja, hogy az elmúlt évtizedben megkétszereződött a tekintélyelvű demokráciák száma. Példaként említve Lengyelországot, Magyarországot vagy Szlovéniát.
„Európában a COVID-19 világjárvány súlyosbította a pandémia előtti tendenciákat, új módokat kínálva a kormányoknak a demokrácia további gyengítésére"
- áll a jelentésben, hozzátéve: számos ország felhasználta a világjárványt a szólásszabadság visszaszorítására.
Kevin Casas-Zamora, az IDEA főtitkára szerint a demokratikus intézmények súlyos pofonokat kapott a világjárvány alatt, a szólásszabadság és a szabad média leépítésére zajló folyamatok miatt. Úgy véli, ez egy „elveszített évtized volt Kelet-Európa és a Nyugat-Balkán demokratikus fejlődése szempontjából."
Az év elején az Európa Tanács főtitkárának 2021-es éves jelentése is arról szólt, hogy „egyértelmű és aggasztó demokratikus visszaesést” lehet tapasztalni a kontinensen, amelyet a világjárvány súlyosbított.
A lap emlékeztet, hogy december 9-én demokrácia-csúcstalálkozó lesz Joe Biden amerikai elnök vezérletével, ahol több politikai szakértő is azt reméli, hogy olyan megoldások és javaslatok születhetnek, ahol újraszervezhetik a demokratikus intézményeket.
Kevin Casas-Zamora arról beszélt, hogy reméli katalizátorként szolgálhat a demokrácia védelmére és előmozdítására irányuló kollektív többoldalú erőfeszítésekhez, mert erre van szükség.
„Kollektív fellépésre van szükségünk a demokrácia védelmében – és nem csak a kormányok között. Be kell vonni a civil társadalmat, a sajtót és a tudományos életet is”
– tette hozzá.