Döbbenetes hír a fejlődő világból

 Nem ismerte el a vereségét az egyik diktátor.

Szombat reggeli másnaposságra egy üdítő unikum Afrikából, ahol egy diktátor azért nem ismeri el a vereségét, mert szerinte szabálytalanságok voltak a választáson.

Mégsem ismeri el választási vereségét Gambia elnöke: péntek esti tévébeszédében közölte, hogy szabálytalanságok derültek ki az egy héttel ezelőtti választásról, és ezért határozottan elutasítja annak végeredményét.
 
Yahya Jammeh, aki 22 éven át irányította vasmarokkal az alig kétmilliós lélekszámú afrikai országot, múlt héten csütörtökön maradt alul Adama Barrow üzletemberrel szemben az elnökválasztáson. Alieu Momarr Njie, a független választási bizottság vezetője rá egy napra Banjulban bejelentette: az elnök elismeri vereségét.
    
"Igazán kivételes, hogy valaki, aki ilyen hosszú ideig irányította az országot, elfogadja a vereséget" - jegyezte meg Njie.
    
Jammeh ráadásul már bele is egyezett, hogy januárban átadja a hatalmat Barrow-nak, péntekre azonban a leghatározottabban meggondolta magát, és elfogadhatatlannak mondta a "választási szabálytalanságokat".
 

Az Afrikai Uniónak sem tetszik

Semmis és érvénytelen Yahya Jammeh gambiai elnök kijelentése, miszerint mégsem ismeri el a múlt heti választások eredményét - foglalt állást a kérdésben az Afikrai Unió. Az addisz-abebai székhelyű pánafrikai szervezet szerint Jammeh már elismerte vereségét, nem visszakozhat.
    
"A bizottság elnöke erőteljesen szorgalmazza, hogy Yahya Jammeh elnök segítse elő a békés átmenetet és a hatalomátadást" - jelentette ki Nkosazana Dlamini-Zuma dél-afrikai politikus, az Afrikai Unió Bizottságának elnöke. Dlamini-Zuma egyúttal felszólította a gambiai fegyveres erőket, hogy maradjanak semlegesek.
    
Ezzel párhuzamosan a szenegáli külügyminiszter arról számolt be, hogy Gambia fővárosának repülőterén megtagadták a leszállási engedélyt a Nyugat-Afrikai Államok Gazdasági Közösségének (ECOWAS) elnökét szállító repülőgéptől. Ennek oka egyelőre nem világos, ahogy az sem, miért akart Banjulba látogatni az ECOWAS elnöke, de a szervezet az elmúlt időszakban abban bízott, hogy elősegítheti a békés átmenetet Gambiában.
 
Az elnök vereségét egyébként örömtáncra perdülve, és a szabadság szót skandálva fogadta a lakosság jó része. Jammeh ugyanis a demokrácia leplezetlen lábbal tiprásával irányítja a nyugat-afrikai országot, amelyet nemrég iszlám köztársasággá nyilvánított. A voksolás félelemmel teli légkörben zajlott, mert a kampányidőszakban több mint 90 ellenzéki aktivistát önkényesen őrizetbe vettek és megkínoztak, 30-at közülük pedig háromévi börtönbüntetésre ítéltek. Két ellenzéki meg is halt. A hatóságok az elnökválasztás idejére felfüggesztették az internet- és a telefonhálózat működését (ez gyűrűzött valószínűleg be hozzánk is.)
    
Gambia a legkisebb ország az afrikai földrészen.