Donald Trump hétfő reggel újra Twitteren támadta azokat, akik papíron a szövetségesei. Az amerikai elnök szombat délelőttig Kanadában volt a G7-csúcstalálkozón, ahol például Justin Trudeau kanadai miniszterelnökkel összebalhézott.
Trump aztán elrepült Szingapúrba történelmet írni, de a telefonja nála volt.
„Csak akkor lehet igazságos két partner egymás közötti kereskedelme, ha viszonos. Nem igazságos az amerikai néppel, hogy 800 milliárd dolláros kereskedelmi deficitje van. Egy sajtóközleményben a kanadai kormány kérkedett azzal: az országnak majdnem 100 milliárd dollár haszna származik abból, hogy az Egyesült Államokkal kereskedik. De legalábbis 17 milliárd. 270 százalékos adót vetnek ki a tejtermék-exportunkra. És akkor még Justin (Trudeau kanadai miniszterelnök) sérteget, ha ezt felhánytorgatom”
- írta az elnök, de azt azóta sem tudja senki, hogy milyen sajtóközleményről beszélt. Érdemes egyébként ránézni a Twitterére, nagyjából óránként posztol erről a témáról valamit. Az már csak hab a kereskedelmi tortán, hogy az amerikai kormány szerint tavaly 8,4 milliárd dolláros többletük volt Kanadával szemben.
Európára is haragszik
„Az Egyesült Államok állja majdnem teljesen azt az összeget, amelyből a NATO védi azokat az országokat, amelyek megvágnak bennünket a kereskedelem területén. Ha az Európai Uniónak 151 milliárd dolláros többlete van velünk szemben, akkor költhetne többet a hadseregeire.”
Végül egy fokkal higgadtabban hozzátette, hogy
„sajnálom, nem engedhetjük meg sem a barátainknak, sem az ellenségeinknek, hogy kihasználjanak bennünket a kereskedelemben. Az amerikai dolgozókat kell az első helyre tennünk.”
A csúcstalálkozón egyébként olyan szintű ellentétek voltak a felek között a kereskedelmi és klímavédelmi kérdésekben, hogy Trump megvétózta a közös, kompromisszumos zárónyilatkozat kiadását. Az elnök elsősorban Kanadára és a Trudeauval történt nézeteltérésre hivatkozva vonta vissza támogatását.
És akkor most összezavarunk mindenkit
Trump ugyanakkor azt is javasolta, hogy a G7 hozzon létre szabadkereskedelmi övezetet, vámok, állami támogatások és kereskedelmi korlátok nélkül.
(fotó: Instagram)