Ahogy arról mi is beszámoltunk, váratlanul, idő előtt félbeszakadtak Donald Trump és Kim Dzsongun tárgyalásai Hanoiban. Az eredeti tervek szerint közös nyilatkozatot is aláírtak volna ceremoniális keretek között, de a két vezető külön távozott a Metropole hotelből, a közös ebédet is lefújták - a Fehér Ház szerint ennek ellenére konstruktív tárgyalások zajlottak. Először nem volt világos, hogy mi történt az asztalnál, végül Trump sajtótájékoztató keretein belül adott magyarázatot.
Az amerikai elnök leszögezte, hogy a kapcsolata továbbra is jó Kim Dzsongunnal, nem kell asztalcsapkodásra gondolni, baráti hangulatban szakadtak félbe az egyeztetések.
"Néha fel kell állni, ez pedig most ez a pillanat volt"
- mondta Trump.
Hogy mi volt az a pillanat? Kim Dzsongun és küldöttsége azt kérték, hogy függesszék fel az Észak-Korea ellen hatályban lévő összes szankciót. Az amerikaiak ebbe nem voltak hajlandók belemenni, amire már a tárgyalás előtt is számítani lehetett. Trump szerint ennek ellenére sokkal közelebb vannak egymáshoz az álláspontok, mint egy éve.
Phenjan a teljes felfüggesztésért cserébe nem adott megfelelő ajánlatot. Az északi küldöttség például újra megígérte, hogy felfüggesztik a jongbjoni nukleáris létesítmény működését, ahogy azt már 2018 nyarán, Szingapúrban is tették. Harmadik csúcstalálkozó egyelőre nincs a tervek között.
Trump arról is beszélt, a cél a szankciók feloldása kell, hogy legyen, Észak-Korea gazdasági potenciálja miatt, de "nem a gyorsaság a fontos, hanem a megfelelő megálapodás". Kim állítólag ígéretet tett rá, hogy 400 nap szünet után sem kezdik újra az atom- és rakétateszteket, de mi erre azért nem vennénk mérget, mert az amerikaiakkal való diplomáciai közeledés előtt is évek teltek el egy-egy atomrobbantás között, hiába tartja Trump saját eredményének az atomcsendet.
Szóba került a tárgyalásokon Otto Warmbier ügye is, akit egy propagandaplakát letépése miatt börtönöztek be Észak-Koreában és mire hazaküldték Amerikába, már kómában volt. Kim sajnálkozását fejezte ki, azt mondta, hogy csak utólag értesült arról, mi történt vele. Trump szerint szörnyű börtönök és táborok vannak Észak-Koreában.
A Dél-Koreával közös hadgyakorlatok valószínűleg felfüggesztve maradnak, mert Trump szerint nagyon sokat költenek olyan országokra, amelyek nem is szorulnak rá, de hamarosan telefonon egyeztet Mun Dzsein dél-koreai és Abe Sindzó japán elnökkel.
Mike Pompeo azzal egészítette ki ezt, hogy néhány ponton sikereket értek el, de nem jutottak el arra a szintre, hogy megérje aláírni egy dokumentumot. Kimtől többet akartak, de nem volt hajlandó nagyobbat lépni.
Nem volt megfelelő az előkészítés?
Joseph Yun, aki 2016 és 2018 között az Egyesült Államok Észak-Korea-ügyi megbízottja volt, a CNN-en arról beszélt, hogy a felkészülés hiányának köszönhető a csúcstalálkozó idő előtti vége. A volt diplomata szerint a megállapodások nem útközben születnek, hanem általában előre megfogalmazzák őket. "Ezúttal nagyon kevés előkészületet láttunk és aggódtam" - mondta Yun.
Van Jackson, aki könyvet írt Trump és Kim kapcsolatáról, valamint a nukleáris háború veszélyéről, úgy látja, hogy amíg alacsonyabb szinteken nem sikerült előrelépést elérni, addig felesleges volt megszervezni a csúcstalálkozót.
(Fotó: The New York Times / Twitter)