Putyin a kínai látogatása előtt készült interjúban elismerte, hogy számára a meglepetés erejével hatottak az észak-koreai vezetésnek a feszültségek enyhítése érdekében tett intézkedései, és kifejezte abbéli reményét, hogy a tervezett csúcstalálkozó eredményes lesz.
„Végül is abban bízom, hogy ez a kétségkívül nagyon bátor és érett döntés, amelyet Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke hozott, nevezetesen hogy közvetlen kapcsolatba lép Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel, vagyis ez a találkozó megvalósul, és mindannyian pozitív eredményeket várunk tőle” – mondta Putyin.
Az orosz elnök külön figyelmet fordított a phenjani vezetés intézkedéseire: „Azt látjuk, hogy az észak-koreai vezetés őszintén szólva számomra váratlanul, mondhatnám példa nélkül álló lépésekre szánta el magát a feszültségek enyhítésére.”
„Először is bejelentették, hogy véget vetnek a rakétateszteknek és a kísérleti nukleáris robbantásoknak. Ezenfelül felszámolták az atomfegyverek tesztelésre szolgáló egyik legnagyobb kísérleti telepüket is” – emlékeztetett Putyin. Az orosz elnök szerint „ezek kétség kívül az atomfegyver-mentesítés irányába tett gyakorlati lépések”. „S ez a mi közös célunk” – fűzte hozzá.
Szerinte Észak-Koreának biztonsági garanciákra van szüksége. „Megértem az észak-koreai vezetést, amikor arról beszél, hogy a teljes atomfegyver-mentesítéshez biztonsága érdekében abszolút garanciákra van szüksége” – hangsúlyozta az orosz államfő. „Hogyan is lehetne másként? Másként el sem lehet képzelni, különösen azokat a tragikus eseményeket követően, amelyek Líbiában és Irakban történtek, és amelyek az észak-koreaiak szeme előtt lebeg. Ezért magától értetődő, hogy garanciákat fognak követelni” – emelte ki Putyin. Egyelőre nehéz lenne megmondani, hogy milyen biztosítékokat, és hogy ezek milyen határidővel lennének megvalósíthatók – tette hozzá.
„Amit lehetséges és szükséges is elmondani, az az, hogy folytatni kell a feszültségcsökkentést és az atomfegyver-mentesítést” – jelentette ki Putyin.
Az orosz elnök egyben rávilágított Moszkva és Peking álláspontjainak hasonlóságára az észak-koreai válság rendezésében.
„Ami a Koreai-félszigetet illeti, álláspontunk, amint a diplomaták mondani szokták, nagyon közeliek egymáshoz, vagy teljességgel megegyeznek. Inkább ez utóbbi” – fogalmazott Putyin. „Mi kezdeményeztük a Koreai-félsziget helyzetének rendezését szolgáló úgynevezett (orosz-kínai) útitervet. A Kínai Népköztársaság az utóbbi időben sokat tett azért, hogy a helyzet valamelyest lehiggadjon. Nagyon örvendünk ennek, és minden eszközzel támogatni is fogjuk” – tette hozzá az orosz elnök.