Úgy tűnik, Orbán Viktor feladta a béke reményét

Úgy tűnik, Orbán Viktor feladta a béke reményét

A 2025-ös békeköltségvetés után 2026-ra már csak háborúellenes költségvetés készül.

Az újabb uniós szankciós csomaggal kezdődött Orbán Viktor péntek reggeli rádiós beszélgetése. A miniszterelnök szerint

a magyar és szlovák kormányfőn kívül mindenki más „azért dolgozik, hogy az energia drágább legyen”,

ennek oka szerinte az, hogy ők az oroszoknak akarnak ártani és így segíteni Ukrajnát. Tehát – vélte – előbbre helyezik ezeket az elveket saját családjaik, vállalkozásaik érdekeinél.

Az ukránok olyat követelnek, ami tönkreteszi az európai, így a magyar családokat is – mondta a miniszterelnök. Mint fogalmazott, az ukránok már hónapokkal ezelőtt elzárták a gázt, Ukrajnán keresztül már nem érkezik energiahordozó Magyarországra, ezért kellett a türk államokon és Szerbián keresztül szállítani.

Orbán szerint 800 milliárd forinttal kerülne többe más forrásból beszerezni a gázt, emiatt az áram duplájába, a fűtés pedig négyszeresébe kerülne háztartásonként. A kormányfő azt mondta,

ha ezt a 800 milliárdot hajlandóak az uniós vezetők kifizetni, akkor „kvittek vagyunk”, de erre a felvetésre „a fülük botját sem mozdították”.

Orbán azt mondta, az orosz és az azeri gáz is Törökországba érkezik, onnan továbbítják Magyarország felé déli irányból. Megjegyezte, az azeriek résztulajdonba engedték a Molt és az MVM-et az ottani gázmezőkben, így ha nem is Magyarországon, de vannak saját gázmezőink.

Ukrajna gyorsított uniós csatlakozásával kapcsolatban a miniszterelnök azt mondta, a nyugati vezetők elhatározták, az 1 milliós ukrajnai haderőnek a fenntartását az EU fizetné. Orbán Viktor szerint ez biztonsági kockázatot is jelent. Ukrajna

„az összes pénzünket mint a szivacs fogja felszívni

– mondta, felidézve, a Tisza „pártszavazásán” 58 százalék támogatta Ukrajna csatlakozását, a kormány pedig nem országos szavazást indított. Állítása szerint már több mint 1 millió szavazat érkezett, és reméli, az megerősíti a kormány elutasító álláspontját.

Az ukrán kémtevékenységgel kapcsolatban azt mondta, ez már meghaladja a tolerálható szintet. „Ennek elhárítására azonban fel vagyunk készülve” – mondta a miniszterelnök. Szerinte ukránbarát, háborúpárti propagandahálózat működik Magyarországon. Úgy látja, mint „kés a vajon” jönnek a magyar politikába az ukrán kémek.

Az úgynevezett átláthatósági törvényről szólva Orbán Viktor azt mondta, ez szerinte „kifejezetten enyhe”. Mint fogalmazott, ő maga is szeretné tudni amikor elolvas egy hírt, hogy az a szerző saját véleménye vagy fizetik érte.

A költségvetést szóba hozva a kormányfő felvetette, nem lehet tudni, hogy 2026-ban háború lesz vagy béke. Azt határozták el, hogy a magyarok pénzét nem küldik Ukrajnába, és azt remélik, csökkenni fog a háborús feszültség. Arra szólította fel a minisztereit, ne hivatkozzanak a német gazdaságra, a magas energiaárakra, mert a választók azért választanak politikusokat, hogy oldják meg. Felidézte, jelentősen kibővítik az édesanyák adómentességét.

A beruházások beszakadásáról azt mondta, rövid távon a fogyasztás emeli a gazdaságot, de hosszabb távon a beruházásból kell a gazdasági növekedést elérni. Ezért hirdették meg a 150 gyár programot, míg a nagyvállalatoknál a külföldi technológiát kell behozni. Úgy vélte, elektromobilitásban a kínaiak a világon a legjobban, ezért örül, hogy a BYD Magyarországra hozza európai központját.