Melania Trump: "Donald fáradhatatlan lesz"

Melania Trump: "Donald fáradhatatlan lesz"

Az amerikai republikánusok egy körének "együttérző konzervativizmusa", és elemzők szerint optimizmus jellemezte az amerikai republikánusok konvencióját kedden, amikor különösen sok szó esett nőkről, vallási szabadságjogokról és ezúttal is a gazdaságról.

A konvenció keddi napját a first lady, Melania Trump zárta, aki a Fehér Ház teljesen megújított Rózsakertjében mondta el beszédét vendégek előtt.

Melania Trump felidézte, hogy kommunista országban, Szlovéniában született és 26 évesen érkezett az Egyesült Államokba, "a lehetőségek országába". Az elnököt együttérző emberként írta le, és arra biztatta az amerikaiakat, hogy rá szavazzanak az ősszel.

"Március óta az életünk drámaian megváltozott" - mondta a first lady, utalva a koronavírus-járványra, és együttérzéséről biztosította a járvány áldozatainak családtagjait. A járvány elleni küzdelemről szólva és férjére utalva leszögezte: "Donald fáradhatatlan lesz".

Visszautalt a demokraták múlt heti konvencióján elhangzott beszédekre is, mondván, hogy "csak a megosztottságot mélyítették el". Civilizált stílust és összefogást sürgetett. A beszédben azonban Melania Trump jobbára first ladyként szerzett emberi tapasztalatairól szólt: találkozóiról veteránokkal, beteg gyermekekkel, természeti katasztrófa idején Amerika egyes vidékein tett látogatásairól. Az együttérzést említve úgy fogalmazott: "ebben rejlik Amerika ereje".

Együttérzésről, egymás megsegítéséről, egyéni példaadásról szólt a beszédek jó része.

A rendezvény is ilyen példával kezdődött: levetítettek egy videót, amelyen Donald Trump elnök a Fehér Házban - közvetlenül a konvenció kezdete előtt - teljes körű kegyelemben részesítette Jon Pondert, akit bankrablásért ítéltek el, a börtönben megtért, és miután a nevadai hatóságok az idei év elején szabadlábra helyezték, nonprofit szervezetet hozott létre a börtönbüntetésüket töltők lelki segítésére. Az afroamerikai férfi könnyezve vette át a teljes körű kegyelemről szóló elnöki dokumentumot, amely mentesíti őt minden priusztól.

A konvención mindazonáltal erőteljes hangsúlyt kaptak a politikai kérdések is. Pam Bondi volt floridai igazságügyi miniszter, aki korábban korrupciós ügyekkel foglalkozott, a demokraták elnökjelöltje, Joe Biden fiának ukrajnai üzleti ügyeit idézte fel, mint a korrupció példáját. "Biden álljon ki és számoljon be családtagjainak üzleti ügyeiről!" - mondta.

Rand Paul kentuckyi szenátor, miután dicsérte az adócsökkentést, Afganisztánra utalva kiemelte, hogy nemzedékek óta Donald Trump "az első amerikai elnök, aki lezár és nem elindít háborút".

A közel-keleti körúton lévő Mike Pompeo külügyminiszter is felvételen jelentkezett be. Elemzők emlékeztettek rá, hogy a tárcavezető megszegte a protokollt, mert külügyminiszter évtizedek óta nem mondott beszédet elnökjelölt-állító konvención.

Pompeo az "Amerika az első" gondolat jegyében fogant külpolitika eredményeit dicsérte. Kiemelte az Iszlám Állam nevű terrorszervezet legyőzését, terrorista vezérek likvidálását, a NATO megerősítésére tett erőfeszítéseket, az Ukrajnának szállított védelmi fegyverek ügyét és a Közel-Keleten tett lépéseket. E döntések Donald Trumpot "nem mindig tették népszerűvé egyes fővárosokban, de működtek" - szögezte le Pompeo.

(MTI)