Döntöttek: Putyin bevetheti a hadsereget Szíriában

Az orosz parlament felsőháza, a Szövetségi Tanács Vlagyimir Putyin elnök kérésére szerdán hozzájárult az orosz hadsereg külföldön történő bevetéséhez.

Az indítványt a 170 tagú felsőházban 162 szenátor támogatta.

Szergej Ivanov, az orosz államfői hivatal vezetője később közölte, Bassár el-Aszad szíriai elnök azzal a kéréssel fordult Oroszországhoz, hogy nyújtson katonai segítséget. A nyilatkozó hangsúlyozta, kizárólag az orosz légierő hadműveleteiről van szó.

"A műveletek katonai célja a szíriai kormánycsapatok támogatása az Iszlám Állam elleni támadásaiban" - mondta. Idézte egyben Putyin elnököt, hogy a szárazföldön orosz csapatokat nem vetnek be.

A szíriai elnök hivatala is megerősítette az orosz katonai segítségkérés tényét. Az államfő sajtóirodája által kiadott közleményben hangsúlyozták, hogy

"a Szíriának nyújtott orosz katonai segítség a szíriai állam kérésére történt és történik".

Szergej Ivanov szerdán arról is beszélt, hogy Oroszország a katonai műveletek során betartja a nemzetközi jogot, és egyezteti hadműveleteit partnereivel, illetve a szövetségesekkel. Kitért egyben arra, hogy egyelőre a nemzetközi jog megkerülésével folynak hadműveletek Szíriában és Irakban. Ahhoz, hogy a nemzetközi jog szempontjából megteremtődjön az összhang, az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata szükséges, illetve az, hogy az ország, amelynek területén a harci cselekmények folynak, katonai segítséget kérjen, ahogy ezt Aszad szíriai elnök is tette - tette hozzá.

Az orosz államfői hivatal vezetője szólt arról is, hogy az orosz hadműveletek időben korlátozottak, de a bevetendő fegyverzetek számáról nem nyilatkozott. Azt mondta:

"a katonai akció nem tarthat a végtelenségig, teljesen meghatározott időkerete van. Hogy ez pontosan mennyi - hány napig tart, és hány légi járművet vetnek be - azt érthető okokból most nem közölhetem"

- szögezte le.

Felhívta a figyelmet, hogy azoknak az oroszországi és a Független Államok Közösségéhez tartozó más országok állampolgárainak száma, akik csatlakoznak az Iszlám Államhoz, "nem napról napra, hanem óráról órára" nő. "Nem több tucat, több száz, hanem több ezer emberről van szó, akiknek egy része már visszatért az Oroszországi Föderáció területére, és nem nehéz feltételezni, nem kell hozzá jósnak lenni, hogy továbbra is fognak visszatérni Oroszországba". "Ezért célszerű a megelőzésre koncentrálni, és távoli határokon fellépni, hogy aztán ne itt nálunk, Oroszországban találkozzunk ezzel a problémával" - mondta, nyilvánvalóan annak veszélyére utalva, hogy a külföldről hazatérő dzsihadisták később esetleg Oroszországban követnek el merényleteket.

Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő egy nyilatkozatában szerdán arról beszélt, hogy Oroszország lesz az egyetlen állam, amely törvényes alapon hajtja végre a hadműveleteket Szíriában a törvényes hatóságok kérésére.

A szóvivő sem mondta meg, hogy mikor kezdődnek meg az orosz katonai műveletek. Kijelentette: "Ez stratégiai információ". Egy kérdésre válaszolva hangsúlyozta, hogy

"kizárólag a terrorizmus ellen folytatandó küzdelemről van szó".

A cél felvenni a harcot a terrorizmussal, és támogatást nyújtani Szíriának a terrorizmus és a szélsőségesség ellen.

Az orosz parlament legutóbb akkor hatalmazta fel Putyint az orosz csapatok külföldi bevetésére, ahogyan ezt az orosz törvények előírják, amikor elszakították Ukrajnától a Krím félszigetet 2014-ben.