Ezek miatt 0,1 évvel, 78,6 évre csökkent az átlagélettartam 2016-hoz képest az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CDC) szerdán közzétett, az MTI által idézett jelentése szerint.
"A CDC legfrissebb adatai azt mutatják, hogy az amerikai átlagélettartam az elmúlt években csökkent. Tragikus módon ezt az aggasztó folyamatot a gyógyszer-, kábítószer-túladagolás és az öngyilkosság miatt fellépő elhalálozás idézte elő" - közölte Robert Redfield, a CDC elnöke.
"Az átlagélettartam tükrözi a nemzet általános egészségét, és ezeknek a kijózanító adatoknak a tudatára kell ébresztenie mindenkit, hogy túl sok amerikait veszítnünk el túl korán, túl gyakran és olyan okok miatt, amelyek megelőzhetőek lennének" - tette hozzá.
Mintegy egy évtized után 2015-ban csökkent először az átlagélettartam az Egyesült Államokban, aminek az elsődleges oka a gyógyszer-túladagolás járványos méretű terjedése volt.
A statisztika csökkenő tendenciát mutat az átlagélettartamban, 2014 óta az amerikaiak 0,3 évet veszítettek el életükből - mondta Robert Anderson az egészségügyi statisztikai központ vezető elemzője az AFP hírügynökségnek.
Ilyen arányú csökkenés nem történt az 1918-as nagy influenzajárvány és az első világháború óta, utoljára a HIV/AIDS járvány 1980-as évekbeli csúcsán csökkent az Egyesült Államokban az átlagélettartam - tette hozzá.
Egy fejlett állam vagyunk, rengeteg erőforrással, nálunk növekednie kellene az élettartamnak, nem pedig csökkennie - hangoztatta.
A kanadaiak átlagosan három évvel élnek tovább az amerikaiaknál. A leghosszabb élettartamúak a japánok, 84 évvel.
2017-ben az előző évhez képest 45 százalékkal nőtt a fájdalomcsillapítóként is használt szintetikus opiátok túladagolása - amely Prince és Tom Petty zenészek halálát is okozta. Heroin-túladoglás miatt hétszer többen haltak meg tavaly, mint 1999-ben. Túladagolásban 70 237 amerikai vesztette életét 2017-ben. Az ilyen halálestek többsége nem öngyilkossági szándékkal történt.