Jól indult, de Buttigieg már ki is szállt az elnökválasztási versenyből

Jól indult, de Buttigieg már ki is szállt az elnökválasztási versenyből

Pete Buttigieg, az indianai South Bend városka volt polgármestere vasárnap este a kampánykörúton őt kísérő újságírókkal közölte: kiszáll a Demokrata Párt amerikai elnökjelöltségéért folytatott versengésből.

Buttigieg egy alabamai kampánygyűlésről indulva, a repülőgépen közölte az újságírókkal, hogy nem a texasi Dallasba megy folytatni a kampányt, hanem visszatér South Bendbe, hogy ott jelentse be hivatalosan is a visszavonulását az elnökjelöltségért folytatott küzdelemből.

A 38 éves politikus szinte az ismeretlenség homályából bukkant fel tavaly az országos politika színpadán. Elemzők fontosnak tartják megjegyezni róla, hogy az amerikai történelemben ő volt az első elnökjelölt-aspiráns, aki nyíltan vállalta homoszexualitását, és jogilag is érvényes melegházasságban él.

Az iowai jelölőgyűlésen, majd a New Hampshire-ben tartott előválasztáson Buttigieg sikeres volt. Mindkét megméretésen első helyen végzett.

Bár Iowában a jelölőgyűléseken kialakult káosz miatt csak a szavazatok újraszámlálását követően, február 18-án hirdették ki győzelmét, amelyet Bernie Sanders vermonti szenátor meg is támadott, újraszámlálásra kérve fel az iowai Demokrata Pártot.

Kifejezetten rosszul szerepelt azonban Buttigieg a nevadai jelölőgyűléseken, a szombaton Dél-Karolinában tartott előválasztáson pedig még kisebb volt a támogatottsága.

A fiatal korosztályokat és a színes bőrűeket nem tudta meghódítani. Kampányát már a kezdetektől kísértette az afroamerikaiak körében várható kudarca. South Bendben ugyanis többször is faji zavargások voltak, amelyeket polgármesterként képtelen volt kezelni.

A Harvardon és Oxfordban is diplomát szerzett, több nyelven beszélő Buttigieg korábban az amerikai haditengerészet hírszerzésénél dolgozott, és Afganisztánban teljesített katonai szolgálatot. Ő volt a demokrata elnökjelölt-aspiránsok között a legfiatalabb, de a fiatalokat - szemben a 78 esztendős Bernie Sanders szenátorral - nem tudta meggyőzni programjáról. A kampányban mérsékelt demokrata pártiként jellemezte magát.

Elemzők szerint Joe Biden volt alelnök helyzetét erősítheti, hogy Buttigieg az úgynevezett szuperkedd, azaz a március 3-án egyszerre 14 tagállamban tartandó előválasztások előtt jelentette be visszalépését.

(MTI)

Biden visszatérőben, simán verte Sanderst

Megtartották a Demokrata Párt negyedik előválasztását, a helyszín ezúttal Dél-Karolina volt. Lehetett rá számítani, hogy a feketék miatt itt jól szerepelhet a gyengén kezdő Joe Biden, nem is történt meglepetés: a szavazatok 48,4 százalékát megszerezve tarolt, a második Bernie Sanders 19,9 százalékot kapott, másnak nem sikerült elérnie a 15 százalékos minimumot, ami felett delegáltakat kaphattak a nyári konvencióra.